طرح واشنگتن برای گنجاندن قطر در فهرست متحدان اصلی آمریکا

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد که واشنگتن امیدوار است طرح‌های موردنظر برای تعیین قطر به عنوان متحد اصلی و غیر عضو ناتو را به پیش ببرد.

«تیموثی لندرکینگ» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور منطقه خلیج فارس در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: «ما در حال پیشبرد [این طرح] هستیم و امیدواریم که قطر را به عنوان متحد اصلی و غیر عضو ناتو تعیین کنیم».

گفتنی است که اوایل هفته جاری، مقامات قطر و ایالات متحده از جمله «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» همتای قطری وی در شهر واشنگتن دی. سی با یکدیگر دیدار کردند.

لازم به ذکر است که اعطای این موقعیت (متحد اصلی آمریکا) به کشورهای خارجی امکان می‌دهد که در تجارت حوزه دفاعی و همکاری امنیتی با واشنگتن از مزایایی برخوردار شوند. به عبارت دیگر، موقعیت متحد اصلی غیرناتو به یک کشور امکان دسترسی ممتاز به تجهیزات و تکنولوزی نظامی آمریکا از جمله مواد مازاد رایگان، روند سریع صادرات و اولویت بخشی به همکاری در حوزه آموزشی را می بخشد. در حال حاضر ۱۷ کشور جهان از جمله کشورهای کویت و بحرین- که میزبان ناوگان پنج دریایی آمریکا است- از این موقعیت برخوردار هستند.

برخی کارشناسان براین باورند که این تصمیم آمریکا بمنظور همراه کردن قطر به روند عادی سازی با رژیم صهیونیستی انجام می‌گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =