شهرنت‌ها در موبایل‌ها!/پورزرندی: بانکها در راه‌اندازی شهر نت‌ها همکاری نکردند

کد خبر : ۳۲۶۲۸
تاریخ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم:  ارائه خدمات شهرنت‌ها بر روی موبایل تا پایان مرداد بانکها در راه‌اندازی شهر نت‌ها همکاری نکردند.

دکتر حسین پورزرندی در حاشیه همایش شهر هوشمند و در نشستی خبری با اشاره به ضرورت ایجاد شهرهای هوشمند در کشور گفت :در حال حاضر حدود ۷۰ درصد جمعیت تهران شهرنشین هستند که و بنابر بررسی‌های انجام شده تا ۱۰ سال اینده این رقم به  ۸۰ درصد می‌رسد. ضمن اینکه در دنیای امروز بیش از ۵۰ درصد افراد در شهرها زندگی می‌کنند که این رقم در حال رشد است.

به گزارش بانک مردم، به  روابط عمومی اولین همایش شهر هوشمند، پرداخت هوشمند وی پدیده های فقر، سکونتگاه های غیررسمی، ناعدالتی، مشکلات موجود در سیستم حمل و نقل و… را از جمله تبعات منفی و دستاوردهای گسترش شهرها دانسته و گفت: در چنین شرایطی باید زمینه ای را فراهم کنیم که مردم تنها باید برای کار، تحصیل و گردش از منازل خود بیرون بیایند، نه اینکه مجبور باشند تا برای انجام کارهای بانکی ساده و حتی پرداخت قبوض از خانه خارج شوند.

رییس  با بیان اینکه اگر تنها یک درصد از هزینه‌ای که بابت ساخت پل و خیابان در شهرها صرف می‌شد،  به سمت توسعه آی‌تی و زیرساخت‌های آن سوق داده شود، قطعا اثربخشی آن برای شهروندان صدها برابر می‌شود گفت : ما با ساخت هر چقدر پل و خیابان و جاده ، در واقع برتعداد خودروها و ترافیک و مشکلاتی از این دست اضافه می کنیم .

وی با بیان اینکه شهر هوشمند، یعنی به کار گیری گسترده فناوری در همه ابعاد شهروندان افزود: مشخصه‌های شهر هوشمند را می‌توان در سئول و کپنهاگ دانمارک مشاهده کرد چراکه دراین شهرها مردم با دوچرخه رفت و آمد کرده و برای انجام کارهای ساده‌شان از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

مدیرعامل بانک شهرسه معضل ترافیک، حمل و نقل عمومی و آلودگی‌های زیست‌محیطی را از مشکلات مشترک شهرهای کنونی دانسته و بانکداری الکترونیکی یکی از زیرساخت‌های مهم شهر هوشمند عنوان کرده و گفت : حتی شهر هوشمند می‌تواند به کاهش معضل فقر در جامعه کمک کند.

وی همچنین در پاسخ به برخی انتقادهای مطرح شده مبنی بر فعالیت شهر نت‌ها در تهران گفت : شما می توانید در مورد میزان رضایتمندی مردم یک نظرسنجی انجام دهید . دزر این صورت خواهید دید که شهروندان رضایت خوبی از خدمات ارایه شده در این حوزه دارند..

پورزرندی با بیان اینکه من در هنگام راه‌اندازی شهر نت‌ها به سراغ تمامی بانک‌ها رفته و از آنها درخواست کردم که با ما در راستای تشکیل این شعب همکاری کنند،گفت:  اما متاسفانه هیچ یک از این بانک ها حاضر به مشارکت با ما در این بخش نشدند و حتی بارها به من توصیه می کردند که به دلیل ضرردهی شهر نت‌ها از این کار منصرف شوم .

وی ادامه داد : اما با این حال شهر نت‌ها در شهرها نصب شد و میزان رضایتمندی مردم نیز نشان از موفقیت آن دارد .

مدیرعامل بانک شهر با بیان این خبر که تا آخر مردادماه تمامی خدمات شهر نت‌ها از طریق تلفن های همراه قابل بهره برداری خواهد بود گفت: برخی می‌گویند شهر نت‌ها را گرفته‌ایم اما حالا این خدمات را برای تسهیل اقدامات شهروندان بر روی گوشی‌های تلفن همراه تعبیه کنید.

همچنین در ادامه این نشست خبری علی صاعدی ، دبیر اولین همایش شهر هوشمند، پرداخت هوشمند با ذکر اینکه بیش از ۳۰۰ طرح اجتماعی برای حرکت به سمت شهری هوشمند در دستور کار شهرداری قرار دارد گفت : برخی از این طرح ها مانند طرح پسماند و یا طرح ثانی شهر ( تخفیف های کلی خرید برای شهروندان ) به زودی اجرایی شده و برخی دیگر مانند طرح پرداخت الکترونیک در تاکسی ها نیز در مرحله آزمایشی است .

وی در توضیح آخرین وضعیت طرح پرداخت الکترونیک در تاکسی ها گفت : این طرح نیازمند زیر ساختهای خاصی است چرا که نمی توان در تاکسی ها از دستگاه های خودپرداز استفاده کرد بلکه باید برحسب نوع خودرو از سیستم های نوین دیگری بهره برد.

مدیرعامل شرکت توسعه همیان شهر در ادامه با اشاره به اجرای آزمایشی این طرح در شیراز گفت : از چند ماه قبل این سیستم ها روی بیش از ۱۲ هزار تاکسی های سمند و پراید در شیراز نصب شده  و در حال تست آن هستیم که پس از طی شدن دوره آزمایشی آن ، در نظر داریم تا تاکسی های تهران را نیز به این سیستم ها مجهز کنیم .

صاعدی ، با ذکر اینکه در این طرح بیش از ۱۵ هزار تاکسی در تهران به شبکه شهر هوشمند می پیوندند گفت : در حال حاضر تنها مانع برای اجرای این طرح ، تامین منابع مالی آن است که امیدواریم به زودی با مشارکت بخش خصوصی این طرح اجتماعی شهری که می تواند تحولی در سیستم حمل و نقل شهری محسوب شود ، این مشکل نیز مرتفع شود .

شهر

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *