سروش: قوای سه‌گانه برای حل مشکلات معیشتی مردم برنامه داشته باشند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

ابوالفضل سروش در گفت‌وگو با ایسنا، در تبیین تاثیر کرونا بر فضای سیاسی کشور گفت: همه گیری کرونا ویروس در سطح جهان  چنان غیرقابل انتظار بوده که بسیاری از ضرورت های دنیای قبل از کرونا را به حاشیه رانده و حتی تقابل ها و رودرویی های سیاسی به عنوان لازمه پویایی جامعه میزان زیادی فروکش کرده یا دست کم تا اطلاع ثانوی به زیر پوست جامعه سیاسی کشیده شده است و فضای کشور ما نیز از این امر بی تاثیر نبوده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس توضیح داد: در شرایطی که جریان های سیاسی بر سر کوچکترین موضوع به میدان آمده و واکنش نشان می دادند این روزها به دلیل وضعیت کشور منازعات و مناقشات سیاسی پیرامون سبک مدیریت کرونا شده، البته این انتقادات در آغاز امر به صورت سریالی در دستورکار منتقدان دولت به عنوان هسته مدیریتی امر بود اما خیلی زود به پایان رسید. به نظر می رسد حداقل تا پایان بحران، کرونا محل منازعات سیاسی نخواهد بود، اما قابل پیش بینی است که بعد از کنترل شرایط، منتقدان دولت به میدان آمده و با نقد سبک مدیریتی بروز یافته مناقشات سیاسی را از سر گیرند.

این عضو فراکسیون امید مجلس ابراز عقیده کرد: البته در این بین کسانی هستند که با سوءاستفاده از اوضاع نابسامان و شرایط موجود، مردم ضعیف و معیشت آنها را نشانه می گیرند، جماعتی فرصت طلب که همواره در بزنگاه های سیاسی و اقتصادی به میدان آمده و ماهی‌شان را از آب گل آلود صید می کنند، این ها جماعتی هستند که هویت شان بارها و بارها برای همگان عیان شده هرچند که تعدادشان هم کم است.

سروش در تبیین مهمترین اولویت مجلس، دولت و قوه قضاییه در شرایط فعلی گفت: سایه مشکلات بروز یافته از کرونا چنان گسترده، عمیق و پیش رونده بوده که عوارض مشابهی در همه جوامع داشت. از جمله آن می توان به ایجاد مشکلات اجتماعی و ابتلای عموم جامعه به سوگ بروز نیافته به خاطر از دست دادن عزیزان‌شان در بلای همه گیر کرونا در کنار بروز مشکلات معیشتی و اقتصادی اقشار کم در آمد اشاره کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به مشکلات و آسیب های جبران ناپذیر وارد شده به اقتصاد با شیوع کرونا گفت: صاحبان مشاغل خصوصی و کسب و کارهای خانگی نگران از دست دادن مشاغل و کسب و کارهای‌شان هستند؛ این نگرانی زندگی بسیاری از افراد را تحت  تاثیر قرار داده و علاوه بر آسیب های اقتصادی، شرایط روحی آنها و در نتیجه امید اجتماعی در بین مردم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است این یعنی با کاهش امید اجتماعی، نشاط اجتماعی و در نهایت سلامت جامعه مهمترین تهدید بلای کرونا خواهد بود.

سروش ادامه داد: در شرایط فعلی، مشکلات معیشتی برای طبقه کم در آمد به ویژه افراد روزمزد جامعه بیشتر از قبل شده، کارگران روزمزد با اوضاع دشوار اقتصادی و معیشتی بیش از پیش مواجه شده اند و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها باعث شده دایره این دشواری اقتصادی ابعاد وسیع تر و گسترده تری به خود گیرد.

وی در پایان گفت: رفع مشکلات اقتصادی در شرایط اجتماعی بروز یافته به خاطر ایام قرنطینه و مراقبت های عمومی حاکم در جامعه به همگرایی سه قوه برای مدیریت دوران پسا کرونا نیاز دارد، همگرایی که باید با تعامل و همکاری قوای سه گانه برای حمایت از عموم جامعه به ویژه  اقشار کم درآمد و صاحبان کسب و کارهای خسارت دیده وجود داشته باشد؛ برآورد خسارات، چگونگی حمایت از مردم آسیب دیده و تدوین برنامه ای برای جبران شرایط و خسارات بروز کرده از جمله اقداماتی است که باید هر سه  قوه بر سر آن  به اجماع برسند که اولویتی غیر قابل اغماض است.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *