سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در تولید برق سرمایه گذاری شده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان در مراسم «آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو» که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، اظهار داشت: امروز پنجمین سد مخزنی کشور پس از استان‌های خراسان‌جنوبی، ایلام، آذربایجان‌غربی و کرمانشاه در بستان‌آباد آذربایجان‌شرقی افتتاح می‌شود.

وی افزود: سد کلقانچای در این شهر (بستان‌آباد) که در سیلاب این استان امتحان خود را پس داده، ۵۰۰ میلیارد تومان برای این سد سرمایه‌گذاری شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: قول داده‌ایم که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هر ۵۰ روز یک سد مخزنی افتتاح کنیم.

اردکانیان، پروژه بعدی را افتتاح نهمین نیروگاه گازی کشور عنوان کرد و افزود: این نیروگاه در کرمانشاه به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و سرمایه‌گذاری ۲۳۷۰ میلیارد تومانی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳۰۹ مگاوات تولید برق به مدار این شبکه وارد شده است، یادآور شد: امسال تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صرفاً در تولید برق داشته‌ایم.

به گفته وزیر نیرو، در هفت سال گذشته سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان در بخش برق سرمایه‌گذاری شده است، درحالی‌که در برخی سال‌ها تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده‌ایم. به طور متوسط سالانه ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به شبکه برق اضافه شده است.

اردکانیان، سومین پروژه‌ای که امروز به بهره‌برداری می‌رسد را بهره‌برداری از نهمین و دهمین نیروگاه‌های برق تجدیدپذیر در استان اردبیل دانست و افزود: تاکنون ۴۲ مگاوات برق تجدیدپذیر با سرمایه بخش خصوصی در حوزه تولید برق خورشیدی به شبکه برق وارد شده است. همچنین پست ۲۳۰ کیلوولتی اردبیل نیز با سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد تومان امروز افتتاح می‌شود.

وی یادآور شد: مجموع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در طرح‌هایی که امروز در سه استان به بهره‌برداری می‌رسد ۳,۲۵۰ میلیارد تومان است.

وزیر نیرو گفت: امسال ۲۰۰ طرح ساخت‌وسازی و ۲۵۰ طرح سازوکاری را به بهره‌برداری می‌رسانیم.

اردکانیان بیان کرد: روز گذشته کلنگ احداث اولین سد مجازی را در تهران با همکاری شهرداری تهران به زمین زدیم به این معنا که معادل سد امیرکبیر و سد کرج، از هدررفت آب جلوگیری کرده و منابع آب زیرزمینی در زمین باقی می‌ماند؛ این کار از فرونشست زمین نیز جلوگیری می‌کند. همچنین ۳۸۰ میلیون مترمکعب طی یک بازه ۱۰ ساله پساب تصفیه شده را برای آبیاری فضای سبز تهران به شهرداری تحویل می‌دهیم.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *