سازمان ملل پرتغالی شد!/آنتونیو گوترس دبیرکل جدید سازمان ملل کیست؟

دیپلمات های حاضر در محل این نشست اعلام کردند: هیچ یک از ۵ عضو دارای حق وتوی شورای امنیت علیه نخست وزیر پیشین پرتغال رأی ندادند.

بر این اساس، «آنتونیو گوتِرس» توانست از ۱۵ رأی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۱۳ رأی مثبت و ۲ رأی منفی را به خود اختصاص دهد.

«ویتتالی چورکین» نماینده روسیه در سازمان ملل به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت در این باره اعلام کرد: رأی گیری نهائی فردا ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی انجام خواهد شد.

در صورتیکه در این رأی گیری نهایی وی بتواند ۹ رأی مثبت را به دست بیاورد، از ماه ژانویه سال آینده میلادی و با اتمام دوره «بان کی مون»، وی دبیرکل سازمان ملل خواهد شد.

آنتونیو گوتِرس کیست؟

آقای گوترس با نام کامل « آنتونیو دی مانوئل الیویریا گوترس» نخست وزیر سابق کشور پرتغال است. آقای گوترس همچنین یکی از کمیسرهای عالی رتبه سازمان ملل در امور پناهندگان است از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ بوده است.

این دپیلمات ۶۷ ساله فارغ التحصیل رشته فیزیک و مهندسی برق از موسسه علمی و فناوری اتریش (IST) است. آقای گوترس در سال ۱۹۷۲ ازدواج کرد و از همسرش «لوئیزا آملیا» صاحب دو فرزند شد.اما همسر آقای در سال ۱۹۹۸ به دلیل بیماری سرطان درگذشت. سه سال بعد آقای گوترس با خانم «کاترینا مارکز» ازدواج کرد.

%d8%a2%d9%86%d8%aa%d9%88%d9%86%db%8c%d9%88-%da%af%d9%88%d8%aa%d8%b1%d8%b3

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *