ریابکوف: بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، ایده پوچی است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه، بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را ایده‌ای «پوچ» توصیف کرد و گفت تهدید واشنگتن مبنی بر مجازات روسیه و چین از بابت همکاری با ایران، بی‌معنی است.

وی در این باره افزود: بعد از آنکه آمریکا، برجام را ترک کرد؛ همه حقوق خود در چارچوب این سند را از دست داد. بنابراین، از حق حقوقی یا سیاسی برای استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران برخوردار نیست. ما اینگونه اقدامات پوچ آمریکا را محکوم می‌کنیم. هیچکدام از اظهارات واشنگتن درباره روسیه و چین نیز تغییری در موضع ما ایجاد نخواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با فاکس‌نیوز مدعی شده است که واشنگتن نه تنها مصمم به احیای همه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران است؛ بلکه هر کشوری را که از این تحریم‌ها سرپیچی کند مجازات خواهد کرد و چین و روسیه از این قاعده مستثنی نیستند.

وزارت خارجه چین نیز در واکنش به ادعاهای بی‌اساس طرف آمریکایی، این نکته را یادآوری کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از برجام خارج شده و با این حساب، دیگر حقی مبنی بر مطالبه احیای تحریم‌ها ندارد.

پمپئو امروز پنجشنبه به نیویورک خواهد رفت تا با اتهام واهی نقض برجام از سوی ایران، تصمیم واشنگتن مبنی بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه را به اطلاع «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل برساند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *