رونمایی از سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌های نظامی

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش ایسنا،‌ محمود صفری معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح در این مراسم در خصوص کتابخانه و بایگانی الکترونیکی تخصصی پیشگیری از وقوع جرم گفت: کارهای برجسته و بزرگی طی بیش از 20 سال گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح انجام شده که حفظ اسناد و مدارک آن خیلی مهم و حیاتی است.

وی گفت: با تلاش های به عمل آمده همه اسناد و مدارک و سوابق ارزشمند پیشگیری از وقوع جرم به صورت الکترونیکی درآمده و بخشی از تحقیقات و پژوهش ها به کتاب الکترونیکی تبدیل شده است.

معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره سامانه نظارت بر بازدید از زندان ها گفت: با راه اندازی این سامانه، از این پس بازدیدهای مدیران و قضات از زندان ها و بندهای نظامی دقیق و بروز ثبت و ضبط می شود.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم، عفو و سجل قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در این مراسم، طراحی این سامانه‌ها را دو اقدام زیرساختی برشمرد و گفت: در سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌ها، شناسنامه الکترونیکی زندان های نظامی سراسر کشور به همراه اطلاعات مربوط به بازدیدهای قضات و مقامات به صورت روزآمد ثبت و ضبط می‌شود.

حجت الاسلام صالحی افزود: در این سامانه برای هر یک از مقامات موظف مانند رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان، دادستان نظامی استان و قاضی ناظر زندان کاربرگ‌های مجزایی تهیه شده تا گزارش کاملی از بازدید و حتی ساعت ورود و خروج را ثبت کنند.

وی افزود: همچنین فعالیت های اصلاحی و تربیتی فرهنگی، ورزشی، فوق برنامه و… نیز بروز ثبت می شود و مجموع این گزارش ها، ملاک ارزیابی فعالیت روسای سازمان های قضایی، دادستان های نظامی و قضات ناظر زندان در حوزه زندان ها قرار می گیرد.

صالحی، اطلاع دقیق از آمار تعدا زندانیان به تفکیک محکومان و بازداشتی ها را از دیگر ویژگی‌های این سامانه برشمرد و گفت: ارتقاء نظارت و ارزیابی و شفافیت فعالیت ها در حوزه زندان و زندانیان و افزایش بازدیدهای منظم از زندان ها و بندهای نظامی، از اهداف طراحی این سامانه است.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم، عفو و سجل قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره کتابخانه و بایگانی الکترونیکی تخصصی پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: طبقه بندی یافته های مجامع و شوراهای استانی، شناسنامه دار کردن تحقیقات و پژوهش های پیشگیری از وقوع جرم و تولید کتاب الکترونیکی از تحقیقات و پژوهش های پیشگیرانه سازمان قضایی نیروهای مسلح محتوای اصلی کتابخانه و بایگانی الکترونیکی را تشکیل می دهد.

صالحی گفت: در کتابخانه تخصصی پیشگیری از وقوع جرم که برای قضات و کارمندان سازمان قابل دسترسی است تاکنون ۱۶۰۳ کتاب تخصصی با استانداردهای کتابخانه ملی ایران ثبت شده و ۹۵ کار تحقیقی سازمان قضایی در حوزه پیشگیری شناسنامه دار شده است.

وی از تولید ۲۶ کتاب پژوهشی الکترونیکی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و افزود: این کتاب ها در قالب نرم افزار کتاب ساز تولید و در اختیار نیروهای مسلح و محققان سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار گرفته است.

این مقام قضایی همچنین از تلخیص، جمع بندی و تولید اسناد الکترونیکی درباره راهکارها و علل پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و افزود: ۲۵ هزار صفحه صورت جلسات مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم سال های ۱۳۹۴  تا 1396 تلخیص و جمع بندی شده و راهکارهای پیشگیری از جرایم و علل وقوع آنها بر اساس عوامل معیشتی، اقتصادی، درون سازمانی و برون سازمانی به سه روش پیشگیری فرهنگی- اجتماعی، وضعی – انتظامی و قضایی – کیفری در قالب اسناد الکترونیکی دسته بندی شده اند.

وی گفت: کتابخانه داخلی سازمان قضایی نیروهای مسلح از طریق درگاه  الکترونیکی آماده عضوگیری از کارکنان است.

در ادامه، کارت عضویت کتابخانه رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح صادر و به ایشان اعطاء شد.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در این مراسم بر تولید کتاب های الکترونیکی از کتب و پژوهش های مختلف سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرد.

وی همچنین خواستار الزامی شدن بازدید نوبه ای فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح از زندان ها و بندهای نظامی شد و آن را کارگشا دانست.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =