روستای «تنگه سرحه» در صنعت حصیربافی ثبت ملی می‌شود

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

علیرضا جلال‌زایی در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث فرهنگی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، درباره برنامه‌های میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان در هفته صنایع دستی اظهار کرد: در این هفته اتفاقات خوبی برای صنعتگران رخ داد و پرونده روستای تنگه سرحه در شهرستان نیکشهر به عنوان روستای ملی حصیربافی برای معرفی و ثبت آماده است.

وی گفت: برگزاری ورکشاپ و در معرض نمایش گذاشتن کارگاه‌های زنده صنایعی که بازده خوبی داشتند از دیگر اقدامات هفته جاری بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان افزود: صنعت سفال در شهر کلپورگان یکی از هنرهای دستی سیستان و بلوچستان است که بازده بسیار خوبی دارد، البته سوزن‌دوزی هم در ایرانشهر وجود دارد و صنعت خامه‌دوزی در سیستان هم زبانزد است.

جلال‌زایی گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان براساس رسالت و نقش‌هایی که دارد نسبت به جانمایی و حضور صنعتگران با برپایی بازارچه‌های صنایع دستی به صورت موقت و یا دائمی انجام وظیفه می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان گفت: در سال گذشته سه اثر صنایع دستی (دو اثر سوزن دوزی و یک اثر خامه دوزی) نشان اصالت یونسکو را دریافت کرد.

انتهای پیام/۴۰۴۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *