رفتارهای پرخطر در نوجوانی شکل می‌گیرد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت آموزش و پرورش، ایرج حریرچی در همایش سفیران سلامت دانش‌آموزی در  اظهار کرد: دو میلیون سفیر سلامت در بین دانش‌آموزان فعالیت می‌کنند و این در حالی است که سلامت آینده افراد در دوران نوجوانی شکل می‌گیرد و بسیاری از رفتارهای پرخطر مانند چاقی، مصرف غذای ناسالم، مصرف دخانیات و رفتارهای پرخطر جنسیتی نیز تحت تأثیر این دوره زمانی حساس است و بنابراین این سفیران می‌توانند نقش مؤثری در آموزش همسالان خود ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: از هر ۱۰ دانش‌آموز، هشت نفر کم‌تر از نیم ساعت فعالیت فیزیکی دارند و همین مسئله سلامتی آن‌ها را دچار مشکل می‌کند.

قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: ۲۵درصد از دانش‌آموزان دچار چاقی یا اضافه‌وزن هستند و به‌طور مرتب مسواک نمی‌زنند و یک میان وعده ناسالم مصرف می‌کنند.

حریرچی افزود: در دوران نوجوانی اثرات فردی، اجتماعی و اقتصادی اثرگذار است و امروزه از هر ده نوجوان دانش‌آموز یک نفر چاق ، دو نفر اضافه‌وزن و دو نوجوان دچار چاقی شکمی هستند.

وی تصریح کرد: ۸۰ درصد مرگ‌ومیرها به دلیل بیماری غیر واگیر است؛ ۳۲درصد بالغین یک عامل روان‌پزشکی دارند که نیازمند مداخله است و در بالغین بالای ۴۰سال شاخص پوسیدگی، پرکردن و کشیدن دندان و حدود ۱۲ نفر دندان پوسیده دارند و ریشه آن رعایت نکردن بهداشت دهان در کودکی است.

قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان در پایان گفت: سفیران سلامت آموزش‌های خوبی را به دیگر دانش‌آموزان و خانواده‌های خود ارائه می‌دهند و باعث شده‌اند تا در آینده جوانان و آینده‌سازان کشورمان سالم‌تر باشند و جمعیت فعلی به‌سمت رفتارهای کم‌خطر برود.

انتهای پیام/۴۱۲۲/۴۱۰۵/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *