رسیدگی به پرونده قضائی صاحبان قدرت باید همانند پرونده مردم عادی باشد/ دستگاه قضائی در برخورد با فساد مغلوب فشارها نمی‌شود

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، علی القاصی‌مهر صبح امروز در مراسم معارفه سرپرست جدید دادسرای ناحیه پنجم تهران دادسراها را در خط مقدم سیستم قضائی عنوان کرد و گفت: به همین دلیل است که کارکنان دادسرا باید با دقت به امور کارها رسیدگی کنند. از طرفی بخشی از ارزیابی مردم از قوه قضائیه به نوع رفتار و اقدامات ما در دادسرا برمی‌گردد.

وی ادامه داد: همه ما در آزمون الهی قرار داریم و ما نباید بین رسیدگی به پرونده‌ها تفاوت قائل شویم و نگاه ما باید به پرونده‌های افراد صاحب قدرت و ثروت همان نگاهی باشد که به پرونده مردم عادی داریم. در این صورت است که عدالت به معنای واقعی کلمه تعریف خواهد شد. از طرفی موضوع اطاله دادرسی از مشکلات اساسی در دستگاه قضائی است و همه ما باید در رفع این معضل تلاش کنیم.

دادستان تهران با بیان اینکه هر پرونده‌ای نباید به دادسرا بیاید گفت: بیشتر پرونده‌‍‌های موجود در دادسراها به موضوع توهین و افترا مربوط می‌شود و معمولاً شاکی این پرونده‌ها بعد از فروکش کردن خشم خودشان، رضایت می‌دهند لذا طبق بخش‌نامه جدید که از سوی رئیس قوه قضائیه ابلاغ شده است قرار شد تا این پرونده‌ها از این به بعد به شوراهای حل اختلاف ارسال شود.

القاصی‌مهر با بیان اینکه حمایت از ضابطین قضائی الزامی است گفت: بازدید از زندان‌ها نیز یکی از وظایف دادستان‌هاست و به آن رسیدگی خواهیم کرد. ما معتقدیم پرونده‌هایی که متهمان آن در زندان هستند در اسرع وقت باید تعیین و تکلیف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه قضات نسبت به جرائمی مانند شرب خمر، چاقوکشی و کیف‌قاپی حساس‌تر باشند اظهار کرد: رسیدگی به پرونده‌های جرائم خاص از اولویت‌های دستگاه قضائی است.

دادستان تهران از توجه ویژه دستگاه قضائی به موضوع حمایت و پیگیری از حقوق عامه اشاره کرد و گفت: در مواقعی که شاکی خصوصی وجود ندارد، مدعی‌العموم می‌تواند ورود کند و در مواقعی که احساس شود حقوق مردم درحال تضییع شدن است قطعاً ورود خواهیم کرد. از طرفی بیشتر این موارد در ارتباط با تصرف اراضی ملی است و ما نباید منتظر شکایت سازمان‌ها باشیم، چراکه در برخی مواقع خود سازمان‌ها اقدام به تخلف می‌کنند.

القاصی‌مهر در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه قضائی در برخورد با فساد عزمی جدی دارد و در این راه تحت تأثیر فشارهای مختلف نیز نخواهد شد. برخورد با فساد اولویت اصلی قوه قضائیه است.

انتهای پیام/۴۱۱۰/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *