راه‌اندازی سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حسین انتظامی صبح امروز در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر رعایت اخلاق رسانه‌ای را نیاز امروز خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کشور ذکر کرد و گفت: همانگونه که از نام این جشنواره برمی‌آید راستگویی از خصائص ابوذر غفاری بود، بنابراین باید چنین صفتی در رسانه‌های کشور هم شایع شود.

وی افزود: نباید هر خبری را به صرف گفته‌‌شدن از سوی هر کسی تا صحت و سقم آن مشخص نشده منتشر کرد؛ اگر چنین رفتاری از سوی رسانه‌ها صورت گیرد بسیاری از اخبار دروغ در فضای مجازی کاهش خواهد یافت.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عدالت‌جویی و عدالت‌خواهی را از دیگر صفات ابوذر ذکر کرد و ادامه داد: بر اساس این صفات ذکرشده شفاف‌گویی صرفاً رفتار افشاگرانه نیست و نباید هر سندی را به‌دلیل دست‌یافتن به آن منتشر کرد؛ شاید آن اسناد بر اساس ضوابط و اصولی منعقد شده که باید این موضوع را مدنظر قرار داد.

انتظامی در ادامه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اشاره کرد و گفت: بر اساس این سامانه که از سال گذشته راه‌اندازی شده است هر ایرانی می‌تواند با ورود به این سامانه اطلاعات و اسناد دولتی غیرمحرمانه را درخواست کند و آن سازمان باید ظرف ۱۰ روز اطلاعات درخواستی را منتشر کند.

وی گفت: به‌عنوان مثال می‌توان خواستار قرارداد احداث ساخت بزرگراه قزوین شد و وزارت راه‌ و شهرسازی به همراه شرکت پیمانکار موظف است این اطلاعات را در دسترس عموم قرار دهد.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام دستگاه‌های دولتی و خصوصی که خدمات عمومی به مردم ارائه می‌دهند را مشمول این قانون دانست و اظهار کرد: این سامانه می‌تواند به خبرنگاران برای تهیه گزارش‌های خود و تنویر افکار عمومی کمک شایانی کرده و تسهیلات اطلاعاتی و آماری مناسبی را به آنها ارائه کند.

انتهای پیام/۴۱۱۰/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *