دیدار و گفتگو «زلمای خلیل زاد» با مقامات افغانستان و گروه طالبان

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «زلمای خلیل زاد» در تلاش برای آغاز فرآیند سیاسی در افغانستان و جهت دیدار و گفتگو با مقامات دولت افغانستان و گروه طالبان به شهرهای کابل و دوحه سفر می کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «نماینده ویژه برای آشتی افغانستان، سفیر زلمای خلیل زاد، روز هفدهم ماه مه عازم دوحه و کابل شد».

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «در دوحه، سفیر خلیل زاد با نمایندگان طالبان دیدار و پیرامون اجرای توافق آمریکا- طالبان با آنها گفتگو خواهد کرد و بر گامهای لازم جهت آغاز روند مذاکرات درون افغانی، از جمله کاهش چشمگیر خشونتها تأکید می کند».

طبق این بیانیه، در شهر کابل نیز زلمای خلیل زاد با مقامات بلندپایه دولت افغانستان دیدار می کند تا گامهایی را که دولت کابل برای آغاز هرچه سریعتر مذاکرات درون افغانی بردارد، بررسی کند.

گفتنی است که این دیدارهای خلیل زاد با مقامات افغانستان و گروه طالبان در پی حمله های مرگبار دوازدهم ماه مه به مراسم سوگواری در استان ننگرهار با ۲۴ کشته و ۶۸ زخمی و یک بیمارستان در کابل با ۲۹ کشته و زخمی صورت می گیرد.

همچنین لازم به ذکر است که در ۲۹ فوریه ۲۰۱۹ میلادی، ایالات متحده آمریکا و طالبان پس از چندین ماه مذاکره یک توافقنامه صلح را امضا کردند. فرض های اصلی این توافقنامه صلح، عقب نشینی نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات صلح درون افغانی است که مشروط به تبادل متقابل زندانیان است.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *