در کدام موسسه اعتباری حساب باز کنیم؟/ شرایط کدام موسسه برای پرداخت وام آسان‌تر است؟+ جدول

کد خبر : ۵۹۴۰۴
تاریخ انتشار : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم علی میرزاجعفر:  خیلی‌ها از خود می‌پرسند که موسسات اعتباری مجاز  چه شرایطی برای افتتاح حساب و پرداخت سود دارند.

به گزارش بانک مردم، افتتاح حساب، انواع سود بانکی  و خدمات بانکی موسسات اعتباری سوال‌های بزرگ بسیاری از کسانی است که هنوز نتوانسته‌اند به موسسات اعتباری اعتماد کنند.

خبرنگار ما با حضور در همه موسسات اعتباری مجاز و فعال و افتتاح حساب در آنها به سوالات مخاطبان بانک مردم پاسخ داده است.

در سایت بانک مرکزی نام ۵ موسسه اعتباری توسعه، کوثر مرکزی، نور، ملل و کاسپین به عنوان موسسات اعتباری مجاز منتشر شده است که با توجه به مشکلات پیش‌آمده برای موسسه اعتباری کاسپین عملا ۴ موسسه اعتباری دیگر را مورد بررسی قرار دادیم.

 

با گذشت نیمی از بهار ۹۶ و در حالی که مصوبه جدیدی از سوی شورای پول اعتباری در مورد نرخ سود سپرده ها بلند مدت و کوتاه مدت حتی مورد بررسی قرار نگرفته است و شاهد نظارت بانک مرکزی بر نرخ سود سپرده های تمامی بانک ها و موسسات اعتباری هستیم سعی داریم تا شما را از نحوه افتتاح حساب و همچنین شرایطی که موسسات اعتباری در جهت بدست آوردن مشتری بیشتر در نظر گرفته اند آگاه سازیم.

 

موسسه اعتباری کوثر

در موسسه اعتباری کوثر شما می توانید با داشتن یکی از شرایط فوق و تکمیل فرم های ثبت نام در این موسسه صاحب حساب شوید.

سپرده گذاری در این موسسه به سه حالت امکان پذیر است بصورت عادی ، کوتاه مدت ویژه ۳،۶،۹ ماهه و یا سپرده گذاری بلند مدت ۱ تا ۵ ساله.

سپرده گذاری بصورت عادی و کوتاه مدت در این نوع سپرده سرمایه گذاری، محاسبه سود به صورت روزانه و پرداخت آن در پایان هر ماه صورت می گیرد و حداقل وجه مورد نیاز جهت افتتاح حساب و محاسبه سود مبلغ ۱۰ هزار تومان است. نرخ سود تعیین شده در این نوع از سپرده گذاری ۱۹ درصد خواهد بود.

مزیت این حساب: امکان افزایش یا کاهش موجودی حساب در تمامی شعب

تخصیص سود به مانده موجودی حساب در پایان هر روز، بصورت روز شمار، و پرداخت مجموع سود حاصل شده در پایان هر ماه

سپرده گذاری کوتاه مدت ۳،۶،۹ماهه اگر تصمیم به سرمایه گذاری وجوه خود برای مدت کوتاه معینی دارید، با پیشنهاد سپرده گذاری در این حساب موسسه اعتباری کوثر روبرو میشوید. در این نوع سرمایه گذاری، امکان افزایش موجودی در طول مدت قرارداد نیست. حداقل وجه مورد نیاز جهت افتتاح حساب مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است همچنین در این نوع از سپرده گذاری نرخ سود ۱۹درصد تعیین شده است.

مزیت این حساب: اختصاص نرخ سود بیشتر نسبت به حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی

سپرده گذاری بلند مدت ۱ تا ۵ ساله اگر تصمیم دارید مبلغ ثابتی از اندوخته تان را برای مدت زمانی مشخص در موسسه اعتباری کوثر سرمایه گذاری کنید، این گروه از حساب های سپرده سرمایه گذاری موسسه اعتباری کوثر را به شما پیشنهاد می شود به این دلیل که از نرخ سود بیشتری برخوردار است.

مزیت این حساب: اختصاص نرخ سود بیشتر نسبت به سایر حساب های سپرده سرمایه گذاری

در موسسه اعتباری کوثر با افتتاح هر یک از حساب های ذکر شده امکان دریافت کارت الکترونیکی نقدی، متصل به حساب واریز سود جهت دریافت و بهره مندی از سایر خدمات در تمامی ساعات شبانه روز را دارید و همچنین امکان مدیریت حساب و سرمایه حاصل شده از طریق اینترنت بانک / تلفن بانک برای شما فراهم است.

از دیگر مزایا و امکانات موسسه اعتباری کوثر کارت هواداری این موسسه است که از اواخر سال ۹۴ آن را برای استفاده مشتریان خود فراهم کرده است به صورتی که هر فرد با افتتاح حساب هواداری می تواند از امکانات آن بهره مند گردد.

در موسسه اعتباری کوثر علاوه بر سپرده گذاری میتوان از صندوق بورسی (کوثر یکم) استفاده کرد که این صندوق زیر نظر سازمان بورس فعالیت خواهد داشت و نرخ سود پرداختی آن چند ماه گذشته ۲۰درصد بوده است اما شرایط واریز و برداشت و یا انصراف از این صندوق مقداری از سپرده گذاری سخت تر است.

در موسسه اعتباری کوثر با افتتاح حساب (کوثر شش) بعد از گذشت شش ماه به اندازه میانگین باقی مانده حساب شما به سپرده گذار وام تعلق میگیرد برای استفاده از این وام به ازای هر ۱۰ میلیون تومان یک ضامن نیاز است اما اگر میانگین از ۳۰میلیون تومان بیشتر باشد تنها سه ضامن کافی است.

مدت بازپرداخت این وام دو برابر زمان میانگین سپرده گذاری است. بطور مثال اگر بعد از شش ماه اقدام به گرفتن وام کنید مدت باز پرداخت شما یک سال است.

همچنین اگر شما به اندازه نصف میانگین سپرده خود درخواست وام کنید مدت بازپرداخت وام شما چهار برابر می‌شود.

کارت‌های هواداری کوثر هم اکنون در شبکه شتاب فعال است و هواداران سه تیم استقلال ، پرسپولیس و تراکتور سازی پس از دریافت کارت خود می‌توانند تمام عملیات‌های بانکی تعریف شده برای کارت‌های عضو شتاب را انجام دهند. تخفیف‌های ویژه از فروشگاه‌ها و موسسات طرف قرارداد طرح هواداری کوثر شامل افق کوروش، کفش ملی، رستوران‌های پدر خوب، اینترنت آسیاتک ، جیرینگ و همراه اول پس از فعال‌سازی کارت به هواداران محترم ارائه خواهد شد .

 

موسسه اعتباری نور

در موسسه اعتباری نور شما به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت می‌توانید سپرده گذاری کنید که در این موسسه تعیین نرخ سود سپرده کاملا برابر با نرخی که در مصوبه شورای پول اعتبار تصویب شده است یعنی به سپرده های کوتاه مدت ۱۰% و به سپرده های بلند مدت ۱۵% درصد سود تعلق خواهد گرفت. در گذشته تقریبا در اواخر سال ۹۵ این امکان فراهم بود که در موسسه اعتباری نور سپرده گذاران به میزان مبلغ سپرده خود بعد از گذشت سه ماه از سپرده گذاری وام ۱۷% با مدت بازپرداخت ۲ساله دریافت کنند اما در شرایط فعلی و سال جدید این موسسه تا کنون تصمیم مرتبط با اختصاص دادن وام برای مشتریان و سپرده گذاران خود نگرفته است.

از مزایایی که میتوانید در این موسسه از آنها بهره مند شوید میتوان به داشتن کارت الکترونیکی نقدی، متصل به حساب واریز سود جهت دریافت و بهره مندی از سایر خدمات در تمامی ساعات شبانه روز استفاده کنید.

امروزه استفاده از خدمات الکترونیکی بسیار مهم و در جذب مشتری بسیار حائذ اهمیت است اما در موسسه اعتباری نور تنها  امکان استفاده از تلفن بانک برای مشتریان فراهم گردیده است.

در موسسه اعتباری نور شما امکان دریافت پیامک به دو زبان فارسی و انگلیسی را دارید که بعد از انتخاب زبان دلخواه و با کسر سالیانه مبلغ ۵ هزار تومان شما امکان استفاده از خدمت موسسه اعتباری نور را دارید که از این طریق شما از اطلاعات حساب خود آگاه میشوید.

 

 موسسه اعتباری ملل (عسکریه)

در سال جدید شرایط افتتاح حساب در موسسه اعتباری ملل همچنان همانند سال گذشته است و برای سپرده های کوتاه مدت نرخ سود ۱۰ درصد است و برای سپرده های بلند مدت این نرخ ۱۵ تصویب شده است.

برای سپرده های بلند مدتی که میزان سپرده در آنها بیشتر از ۱۰ میلیون تومان باشد این نرخ متفاوت است و بیشتر از حد انتظار تعیین میشود که این موضوع طبق مصوبه شورای پول اعتبار غیرقانونی است.

با افتتاح حساب در موسسه اعتباری نور بصورت بلند مدت و با گدشت تنها سه روز از افتتاح حساب امکان دریافت وام و تهسیلات تا ۸۰درصد از سپرده برای سپرده گذاران در نظر گرفته شده است که در این نوع از حساب موسسه اعتباری ملل به سپرده شما تنها ۱۴درصد تعلق میگیرد و شما باید وام دریافت شده را در مدت ۲۴ ماه تسویه کنید.

موسسه اعتباری ملل(عسکریه) مانند بسیاری از سایر موسسات اعتباری در خدمات بانکداری الکترونیک امکان استفاده ار اینترنت بانک و همراه بانک را برای سپرده گذاران خود فراهم کرده است همچنین کارت الکترونیکی متصل به شتاب برای بهره مندی از سایر خدمات در تمامی ساعات شبانه روز برای تمامی حساب های موسسه فعال است.

در موسسه اعتباری ملل هزینه ارسال پیامک بصورت هر شش ماه و به مبلغ ۵ هزار تومان از حساب شما کسر خواهد شد و همچنین ۵ هزار تومان در زمان افتتاح حساب از شما بعنوان انسداد حساب کسر میشود.

موسسه اعتباری توسعه

در موسسه اعتباری توسعه حداقل مبلغی که برای افتتاح حساب در نظر گرفته شده است تا بتوانید از نرخ سود خوبی در پایان ماه برخوردار باشید ۱۰۰هزارتومان است.

با افتتاح حساب در موسسه اعتباری توسعه به سپرده‌های کوتاه مدت و روز شمار ۱۰ درصد سود تعلق می‌گیرد و نرخ سود سپرده های بلند مدت تا مبلغ ۱۰ میلیون تومان در این موسسه ۱۵ درصد است اما با افزایش مبلغ این نرخ بیشتر بر خلاف مصوبه شورای پول اعتبار بیشتر خواهد بود.

در این موسسه امکان دریافت وام فراهم است و میتوان تا ۷۰درصد از سپرده را وام گرفت اما تا زمان باز پرداخت کل اقساط وام امکان دریافت سپرده خود را ندارید.

در موسسه اعتباری توسعه شما میتوانید از تمامی امکانات خدمات الکترونیک بهرمند شوید این موسسه متصل به شبکه شتاب بوده است و در تمامی ساعات شبانه روز میتوانید از کارت الکترونیک این موسسه استفاده کنید.

در تلفن بانک و اینترنت بانک موسسه توسعه تا سقف ۱میلیون تومان میتوانید جابجایی وجه برون شبکه ای و تا سقف ۲میلیون تومان جابجایی داخل شبکه ای داشته باشید.

هزینه ارسال پیامک بطور سالیانه از حساب شما به مبلغ ۵ هزارتومان کسر خواهد شد.

 

نظر کارشناسان اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم درمورد استفاده از هر یک از موسسات اعتباری به شرح ذیل است:

 

شرایط افتتاح حساب

در تمامی این موسسات اعتباری اشخاص حقیقی می توانند با داشتن شرایط زیر نسب به افتتاح حساب اقدام کنند:

شرایط افتتاح حساب برای اشخاص عادی

اشخاصی که دارای اهلیت قانونی (عاقل، بالغ، رشید) باشند می توانند برای خود و افرادی که نسبت به آنها ولایت، وصایت، قیمومیت و وکالت دارند افتتاح حساب نمایند.

برای افتتاح این حساب متقاضی یا قائم مقام قانونی و یا اشخاصی که نسبت به وی ولایت، وصایت و یا قیمومیت دارند، بایستی شخصاً با در دست داشتن شناسنامه عکس دار و سایر مدارک قانونی لازم به یکی از شعب بانک مراجعه نمایند.

اشخاص بیسواد می توانند با ارائه شناسنامه عکس دار و دو قطعه عکس ، حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز افتتاح نمایند و مهر و اثر انگشت سبابه دست راست آنها جانشین امضاء می گردد.

حق برداشت از این حساب با صاحب آن یا ولی، وصی و قیم، وکیل یا قائم مقام قانونی صاحب حساب خواهد بود.
شرایط افتتاح حساب برای افراد صغیر
بر اساس قوانین و مقررات افراد در صورتی اهلیت معامله را خواهند داشت که سن آنان ۱۸سال تمام باشد و یاحکم رشد از محاکم قضایی صالحه ارائه نمایند

افتتاح سپرده قرض الحسنه عادی توسط پدر یا جد پدری (ولی قهری) ، وصی و یا قیم قانونی
هریک از پدر و جد پدری می توانند برای اولاد صغیر خود و وصی و یا قیم قانونی برای مولی علیه و اشخاصی که نسبت به آنها قیومیت دارند، حساب قرض الحسنه پس انداز افتتاح نمایند.

  شرایط افتتاح حساب برای اشخاص بی‌سواد
افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز برای اشخاص بیسواد با مهر و اثر انگشت آنها امکانپذیر است مشروط بر اینکه روی دفترچه و کارت نمونه امضاء عکس متقاضی الصاق گردد. درصورت مفقود شدن مهر افتتاح کننده، کارت نمونه امضاء قبلی از درجه اعتبار ساقط و باید کارت جدید با نقش مهر جدید برای او تنظیم نمود.
افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی خارجی
افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز عادی برای اتباع خارجی مقیم ایران درقبال دریافت گذرنامه معتبر واحراز هویت کامل مانند سایرین و با رعایت سایر ضوابط بلامانع است تا زمانیکه درایران هستند می توانند طبق مقررات مربوط از این حساب استفاده نمایند.
شرایط افتتاح حساب مشترک
افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز بصورت مشترک منع قانونی ندارد و شعب بانکها می توانند با رعایت ضوابط و دستورالعملهای خاص ناظر بر امور موصوف نسبت به افتتاح اینگونه حسابها اقدام نمایند.
لازم است در موقع افتتاح حساب، متقاضیان کتباً موارد ذیل را مشخص نمایند :

برداشت از حساب منفرداً یا متفقا

نحوه بستن حساب توسط افتتاح کنندگان

سهم هریک از شرکاء از موجودی حساب

 

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *