دبیرکل ناتو: نمی‌خواهیم شاهد رقابتی تسلیحاتی باشیم

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

با اشاره به تنش‌های میان آمریکا و روسیه بر سر پیمان موشکی ۱۹۸۷

دبیر کل ناتو: نمی‌خواهیم شاهد یک رقابت تسلیحاتی دیگر باشیمبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در کنفرانس خبری پیش از نشست وزرای دفاع  سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد ناتو آماده انجام اقداماتی در صورت فروپاشی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد می‌شود.

استولتنبرگ اعلام کرد ناتو خواهان یک رقابت تسلیحاتی جدید نیست.

وی در این کنفرانس خبری اعلام کرد ناتو آماده در پیش گرفتن اقداماتی در صورت لغو پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد شده است. با این حال سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نمی‌خواهد رقابت تسلیحاتی جدیدی به وجود آید. دبیرکل ناتو همچنین اعلام کرد اعضای این پیمان اقداماتی را برای مقابله با حملات سایبری به ویژه از سوی چین در پیش گرفته‌اند.

سرویس مطبوعاتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد: نشست ناتو در سطح وزرای دفاع قرار است در روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه سال میلادی جاری در مقر این سازمان و به ریاست ینس استولتنبرگ برگزار شود. دبیرکل ناتو پیشتر اعلام کرده بود که سران ۲۹ کشور عضو ناتو همچنین هفتادمین سالگرد اتحاد خود را بزرگ خواهند داشت.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با اعلام تعلیق تعهد واشنگتن به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد به مدت شش ماه گفت: در صورتیکه تعهد روسیه به پیمان موشکی ۱۹۸۷ محقق نشود، واشنگتن به تعهدات خود در رابطه با این پیمان عمل نخواهد کرد و بطور کامل از آن خارج می‌شود. به دنبال آن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اقدامی متقابل اعلام کرد مسکو تعهدات خود را تحت این پیمان به حالت تعلیق درمی‌آورد. مسکو و واشنگتن بار‌ها یکدیگر را متهم به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد کرده اند.

این پیمان در سال ۱۹۸۷ میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. 

انتهای پیام/

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *