خط ۱۰ متروی تهران در مناطق برخوردار شهر است/ لازم نیست در ارتباط با هر موضوعی گزارش دهم

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محسن هاشمی در حاشیه جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران در خصوص مراسم امروز کلنگ‌زنی خط 10 مترو تهران و تأمین منابع آن عنوان کرد: تأمین منابع این خط مترو براساس TOD است که در این طرح به‌دلیل حجم تراکمی که در مترو به‌عنوان یک وسیله حمل و نقل امن وجود دارد در اطراف ایستگاه‌های آن تراکم بیشتری نسبت به مکان‌های دیگری اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: این پهنه‌ها را ما پهنه T یا حمل و نقل عمومی نام‌گذاری می‌کنیم که پهنه‌ای است که مبتنی بر حمل و نقل عمومی می‌باشد. خط 10 مترو 40 کیلومتر است اکثراً در مناطق برخوردار شهر تهران (22، 5، 2، 1، 4 و 8) واقع شده که 37 الی 38 ایستگاه هم در آن قرار دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: هر ایستگاه این ظرفیت را دارد که بین یک تا ۲ هزار میلیارد تومان از نظر ساخت و ساز در اختیار بگذارد و در صورتی‌که براساس TOD و آنچه شرکت مترو قول داده انجام دهد می‌تواند هزینه خط را به‌راحتی تأمین کند. امیدوارم این ذهنیت در شهرداری وجود داشته باشد که این حرکت را انجام دهند چون با اجرای آن علاوه بر این‌که هزینه این خط تأمین می‌شود می‌تواند هزینه خطوط دیگر را نیز به‌دست آورد.

هاشمی در ارتباط با زمان تکمیل خط ۱۰ متروی تهران از زمان کلنگ‌زنی آن نیز عنوان کرد: تا زمان تکمیل خطوط مترو 10 الی 12 سال زمان می‌برد. همه خطوطی که در حال حاضر مشاهده می‌کنید از زمانی‌که کلنگ آن خورده حدود 12 سال تا تکمیل برای آن زمان صرف شده است.

وی افزود: تمام خطوط مترو حتی خطوط شهرستان‌ها مثل مشهد، تبریز، اصفهان و … در حدود 20 کیلومتر 10 سال زمان به طول انجامیده است چون معمولاً اعتبارات به آن دیر می‌رسد اما من امیدواریم اگر از روش TOD برای این خط استفاده شود و همه پول را در اختیار این خط بگذارند زمان کمتری این خط تکمیل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با این‌که عنوان شده آقای توکلی با وی تماس گرفته نیز گفت: من دیگر در این‌خصوص صحبت نمی‌کنم. اجازه دهید ما خودمان قضیه را پیش ببریم. لازم نیست من در ارتباط با هر نقطه‌ای (موضوعی) گزارش دهم.

انتهای پیام/۴۱۰۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *