خبرهای مهم اژه‌ای از بانک‌ها و موسسات اعتباری/ آخرین وضعیت فرشتگان، کاسپین و ثامن‌الحجج/ دستگیری یک بدهکار ۳ هزار میلیارد تومانی جدید

کد خبر : ۷۶۰۹۸
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۶

Print This Post Print This Post
Email This Post Email This Post
minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا خبرهای مهم بانکی را در نشست خبری امروز خود عنوان کردند.

به گزارش بانک مردم، سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با بانک‌ها که خبرهایش مکرراً در اینجا یا جا‌های دیگر گفته شده باید گفت که متأسفانه بانک‌ها به وظیفه جدی خودشان نسبت به تسهیلاتی که می‌دهند، اعتبارسنجی‌ای که باید بکنند و نظارتی که باید داشته باشند، عمل نمی‌کنند و تضمینی که باید بگیرند، نمی‌گیرند و بخشی از منابع بانک‌ها در اختیار عده‌ای معدود و محدود قرار می‌گیرد و در جای خودش مصرف نمی‌شود و از سوی دیگر پول هم به بانک برنمی‌گردد.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: واقعاً یک کوتاهی جدی از ناحیه بانک‌ها در این زمینه وجود دارد وگرنه چرا باید همچنان ادامه داشته باشد؟ اما از آنجایی که قوه قضائیه باید از فعالان اقتصادی سالم و حقوق مردم دفاع کند، ناگزیر این کوتاهی بانک‌ها را نیز زیر بار رفته و دنبال می‌کنیم. با کسانی که تسهیلات برخلاف مقررات گرفته‌اند و بعد هم مبلغ بانک را برای اینکه به چرخه تولید برود، بازنمی‌گردانند، برخورد می‌َشود.

معاون اول دستگاه قضا از دستگیری فردی در این زمینه خبر داد و اظهار کرد: اخیراً یکی از این افرادی که فساد بانکی داشته دستگیر شد که گزارشی که از بانک مرکزی گرفته‌ام نشان‌دهنده این است که با ۱۴ بانک این فرد مرتبط بوده و تسهیلات گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه این فرد از این ۱۴ بانکی که تسهیلات گرفته بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بدهی دارد، تصریح کرد: حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال آن معوق است که این غیر از فساد بانکی دیگری است که داشته است.

وی افزود: این فرد بازداشت می‌شود و فردی که این مقدار بدهی بانکی‌اش است معلوم است که از قدرت رانت و نفوذ‌هایی باید استفاده کرده باشد که نه یک بانک نه دو بانک بلکه ۱۴ بانک به این فرد تسهیلات داده‌اند، معوق هم شده است، ولی باز بانکی دیگر به او پول داده است.

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: اینکه ما عنوان می‌کنیم یک مقداری مقصر بانک‌ها هستند به‌خاطر این است. آنهایی که رانتخوار‌ها را می‌شناسند، خوب است که در این جا‌ها ورود کنند و ببینند که این افراد از چه رانتی استفاده کردند که توانسته‌اند تسهیلات بگیرند و معوق بشود و تا قوه قضائیه با کمک ضابطین وارد نشود، متأسفانه خود بانک‌ها اقدام جدی نمی‌کنند.

معاون اول دستگاه قضا بیان داشت: در رابطه با تعاونی‌های اعتبار که مجوز گرفته‌اند و خلاف مجوز عمل کرده‌اند و یا بعضی بدون مجوز کارشان را شروع کرده‌اند و ماه‌ها و سال‌ها به این کار ادامه داده‌اند و پول‌های زیادی از مردم گرفته‌اند و در جا‌های خلاف صرف کرده‌اند، ولی متأسفانه دستگاه‌های متولی امر اقدامی نکرده‌اند، قوه قضائیه مجبور است وارد شود و با همه زحمتی که برای قوه قضائیه دارد، تلاش کند تا پول مردم تا آنجایی که ممکن است و مقدور است از بین نرود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای یادآور شد: البته قوه قضائیه منبعی ندارد که خودش بتواند پول مردم را بپردازد. ما ناگزیر هستیم با مجرم و متهم برخورد کنیم و البته تلاش می‌کنیم که اگر این متهم یا مجرم پولی از مردم برده است تا آنجا که ممکن است شناسایی شود، اموال او ردیابی گردد و به مردم برگردانده شود؛ اما گاهی اوقات یا این پول‌ها را از بین برده‌اند یا از اصل پول مردم سود داده‌اند. گاهی هم ممکن است احیاناً مخفی کرده باشند.

وی تصریح کرد: در عین حال قوه قضائیه این کسری سایر دستگاه‌ها را برای دفاع از حقوق مردم تحمل کرده و تحمل می‌کند. بعضی از این‌ متخلفین زندان و یا بازداشت هستند و تمام تلاش قوه قضائیه این بوده است که بالاخره بتواند کاری کند تا پول مردم از بین نرود و هم بر اموال و حساب‌هایشان نظارت می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با تأکید بر اهتمام دستگاه قضایی در رسیدگی به پرونده‌های مؤسسات مالی و اعتباری نظیر تعاونی اعتباری فرشتگان و کاسپین اظهار کرد: در طول ماه‌های اخیر فقط شخص رئیس قوه قضائیه سه بار در این رابطه با مسئولان مختلف اعم از نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس بانک مرکزی و مسئول نظارتی بانک مرکزی وسایر مسئولان ذیربط جلسه تشکیل داده تا اقداماتی که برای احقاق حقوق و وصول مطالبات مردم لازم است عملیاتی شود.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: مصمم هستیم که با هرگونه فساد مقابله کنیم و در این مسیر هیچگونه خط قرمزی را نمی‌شناسیم و می‌خواهیم از حقوق مردم دفاع کنیم. البته طبیعی است که در این مبارزه فراگیر با فساد، مشکلاتی نیز پیش می‌آید که ما این مشکلات را به جان می‌خریم و در این مسیر از شماتت و سنگ اندازی دشمنان و مخالفان ابایی نداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌ها برای مردم و دستگاه قضایی و حتی دستگاه‌های اجرایی در نتیجه قصور و کوتاهی و عدم انجام وظیفه درست توسط دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، گفت: در این رابطه باید به موضوع چک‌های برگشتی اشاره کنم؛ یک چک که برگشت می‌خورد، دارنده چک و حتی صادر کننده این برگه چک با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند و چنانچه پیرامون آن شکایت و پرونده قضایی ایجاد شود، این فرآیند رسیدگی خود موجب مشکلات دیگری هم برای فرد صاحب چک و هم برای دستگاه قضایی است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: در این رابطه در یک مورد فردی در مدت ۴ ماه بیش از ۲۸۰۰ برگه چک از یک شعبه بانک تحویل گرفت و در یک مدت کوتاه ۶۴۰ فقره چک وی از بانک‌های مختلف برگشت خورد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: در مورد این فرد با وجود آنکه چکهایش برگشت خورده بود، باز هم برایش دسته چک صادر می‌شد. سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر فردی این مقدار چک برگشتی دارد، آیا نباید بانک مرکزی و سایر بانک‌ها مطلع شوند و از صدور مجدد دسته چک برای چنین فردی خودداری کنند؟

معاون اول قوه قضائیه اظهار کرد: در همین رابطه مورد مشابه دیگری ایجاد شده است و فردی بالای ۴۰۰ فقره چک برگشت خورده دارد که پرونده وی درحال تکمیل است.

وی خاطر نشان کرد: بنابراین بانک مرکزی و سایر بانک‌ها باید نسبت به موضوع چک‌های برگشتی و موضوعات مشابه توجه بیشتری داشته باشند تا برای مردم و خود بانک‌ها و دستگاه قضایی دردسر کمتری ایجاد شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس گفته است که قوه قضائیه در برخورد با مؤسسات مالی غیر مجاز دچار اطاله دادرسی و بلوکه کردن پول آنها شده است، گفت: در این زمینه مطلقا پولی بلوکه نشده است؛ چنانچه اینها بخواهند از پول‌های خود مثل سابق استفاده کنند و به عده‌ای پول بدهند و درنتیجه به عده‌ای دیگر پول نرسد، دادستانی ورود می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در خصوص موسسات مالی و تعاونی اعتباری قوه قضائیه خوب عمل کرده است. به عنوان مثال در پرونده ثامن الحجج که بیش از یک میلیون نفر سپرده گذار داشت قوه قضائیه یک کار فوق العاده انجام داد که در جهت حفظ منافع مردم بود و چیزی در حدود ۹۹ و نزدیک به ۱۰۰ درصد مردم توانستند به حقوق خود برسند. در خصوص برخی پرونده‌های دیگر هم همین‌گونه است؛ با اینکه قوه قضائیه این مقدار وظیفه ندارد، اما نمایندگان مجلس و بانک مرکزی را دعوت کرده و جلسات متعددی برگزار کرده که پول مردم استیفا شود و افرادی که لازم است به اتهامشان رسیدگی شود.

سخنگوی دستگاه قضا خاطر نشان کرد: در خصوص تعاونی‌های اعتباری هم اطاله نیست؛ چون حجم کار خیلی زیاد است و اگر آن نماینده بیاید و ببیند که در پرونده‌هایی مثل فرشتگان حجم کاری چقدر زیاد است و میزان وقتی که برای آن صرف شده چه مقدار است، حتماً نظرش عوض خواهد شد.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در مورد پرونده‌های اخیر مثل “فرشتگان” افرادی بازداشت هستند و می‌توانیم خیلی سریع پرونده را تکمیل و به دادگاه بفرستیم؛ اما تلاش ما این است که اموال را شناسایی و تقویم کنیم و ببینیم چگونه می‌شود آنها را بین طلبکاران تقسیم کرد.

وی افزود: درباره موسسه فرشتگان شخص رئیس قوه قضائیه سه جلسه با نمایندگان تشکیل دادند؛ البته در جلسه اخیر که من حضور نداشتم، مقرر شد که سپرده افراد تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان علی الحساب پرداخت شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای اظهار کرد: در این خصوص هیئت تسویه باید کار خود را انجام دهد و این کار اطاله دادرسی نیست؛ هیئت تسویه باید تشکیل شود که کار تسویه هم زمانبر است. پرونده ثامن الحجج هم از نظر مالی بیش از ۹۹ درصد کار آن پیش رفته؛ اما بخشی از کارِ کیفری و تسویه حساب‌های آن مانده است. متاسفانه این حساب‌ها هنوز مشخص نیستند. بنابر این تشخیص و رسیدگی به آنها زمانبر است؛ لذا به نظر من حرف آن نماینده به خاطر این است که از حجم کار اطلاع ندارد.

Twitter
Google+
Facebook

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *