حکم جدید دادگاه بین‌المللی درباره شراکت ایران و اسرائیل!

خبرگزاری تسنیم: روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت: تقاضای فرجام خواهی شرکت نفتی ترنس آسیاتیک، که مالکیت آن متعلق به رژیم صهیونیستی است، در یک قضیه داوری رد شده و این شرکت ملزم به بازپرداخت بدهی اش به شرکت ملی نفت ایران شده است.

دیوان عالی سوئیس در لوزان روز ۲۷ ژوئن  حکم داد که شرکت ترنس آسیاتیک باید ۲۵۰ هزار فرانک سوئیس (۲۶۰ هزار دلار) از پول هایی را که در نزد دادگاه سپرده شده به ایران و همچنین ۲۰۰ هزار فرانک(۲۰۸ هزار دلار) دیگر را بابت هزینه های دادگاه پرداخت نماید.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران از رژیم تحریم های غرب حذف شده و بنابراین هیچ مانع حقوقی ای برای پرداخت این پول ها وجود ندارد.

این حکم جدیدترین اتفاق در جریان پرونده اختلاف ۳۷ ساله ایران و رژیم صهیونیستی بر سر شراکت حمل و نقل و بازاریابی نفت است که دو طرف قبل از پیروزی انقلاب اسلامی منعقد کرده بودند. این شراکت متشکل از ۲ شرکت  بود: خط لوله ایلات-عسقلان برای انتقال نفت ایران از دریای سرخ به مدیترانه و شرکت نفتی ترانس آسیاتیک (تائو) که در پاناما به ثبت رسیده بود و در تل آویو فعالیت داشت. این شراکت پس از پیروزی انقلاب اسلامی ملغی شد.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *