حمایت جمعی از دانشمندان ایرانی یک درصد برتر جهان در حوزه علوم پزشکی از بیانیه رهبری

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش ایسنا، ۳۷ نفر از دانشمندان ایرانی یک درصد برتر جهان در حوزه علوم پزشکی طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری، حمایت خود را از بیانیه راهبردی ایشان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعلام کردند. در متن این بیانیه آمده است:
“محضر مبارک حضرت آیت الله خامنه‌ای
رهبر معظم انقلاب اسلامی
سلام علیکم

بیانیه راهبردی «گام دوم» که به زبان و قلم شیوای حضرتعالی در چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی منتشر گردید، به عنوان یک دکترین نوین، منطقی، فراجناحی و معنوی، فصل جدیدی از حیات انقلاب شکوهمند اسلامی را فرا روی همگان نهاد و دریچه‌ای نو رو به سوی تمدنی ایرانی‌– اسلامی گشود که با بیانات واقع‌گرایانه، روشنگرانه و داهیانه آن حضرت سیر تفکر، اسلوب مدیریت و مسیر حرکت تمامی ارکان کشور را در افق آینده رقم خواهد زد.

در این میان، تأکیدات معظم‌له بر مقوله دانش و میدان داری دانشمندان و نخبگان در آینده پر تلألو کشور، وظیفه‌ای سنگین را بر دوش این قشر از جامعه نهاد که قطعاً توجه و التزام به آن، زمینه را برای تحقق چشم‌اندازهای رفیع این دکترین، بیش از پیش فراهم خواهد نمود. همان‌گونه که اهالی علم و دانش همواره در مسیر رشد و تعالی تمامی عرصه‌های کشور، بالنده و پاینده در کنار سایر اقشار، حضوری پررنگ و موثر داشته‌اند، در این برهه از بزنگاه تاریخی نیز بر خود لازم می‌دانند که با الهام از بیانات حضرتعالی و اتخاذ راهبردهایی اثربخش بتوانند نقش جدی‌تری را در آینده ایران عزیز ایفاء نمایند.

ما جمعی از اساتید دانشگاه، پزشکان و پژوهشگران علوم پزشکی سراسر کشور که در جمع یک درصد پژوهشگران پراستناد برتر دنیا افتخار حضور یافته‌ایم، بر خود لازم می‌دانیم که ضمن اعلام حمایت راسخ و کامل از بیانیه گام دوم انقلاب و راهبردهای تبیین شده از سوی آن مقام، بر پایبندی خود بر اصول و آرمان‌های رفیع انقلاب که همانا با آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری تنیده است، تاکید می‌ورزیم.

ما پزشکان و حرفه‌مندان عرصه خدمت به بیماران دردمند و ما پژوهشگران عرصه گسترش مرزهای دانش پزشکی و ما فناوران عرصه توسعه دانش کاربردی و فناوری‌های نوین، تمامی همکاران خود اعم از دانشمندان، اندیشمندان، محققان، دانشجویان و سایر فعالان این حوزه را به بهره‌گیری از فرازهای ارزشمند این بیانیه و عمل به توصیه‌های موکد آن دعوت می‌کنیم و در همین راستا بر موارد زیر به عنوان بخشی از فلسفه و رهنمود راهمان تاکید ورزیده و هم‌پیمان می‌شویم:

– با تکیه بر مبانی و ارکان چهل ساله انقلاب که همچنان در شئونات مختلف جاری و ساری است، تلاشی مضاعف خواهیم داشت تا با جهادی علمی و روحیه انقلابی، جایگاه علمی کشور را در عرصه‌های جهانی ارتقاء بخشیم و دراین راستا هم‌چنان به کوشش در مسیر رشد سریع علمی در همه ابعاد، رصد افق‌های جدید در عرصه دانش، بهبود کیفیت پژوهش‌ها و توجه به کاربست دانش بومی و در نهایت فتح قله‌های دانش که دغدغه اصلی حضرتعالی است، ادامه خواهیم داد.

– اخلاق حرفه ای و آموزه‌های معنوی را در تمام ابعاد آموزش، پژوهش و خدمات سلامت ترویج خواهیم نمود و بر این اصل به عنوان تکلیف ملی و شرعی و تقویت‌کننده و جهت‌دهنده فعالیتهای علمی و فناوری در جامعه پای خواهیم فشرد.

– در عرصه‌های گوناگون آموزش، پژوهش و دسترسی به خدمات سلامت، عدالت را به عنوان یکی از ارکان مهم انقلاب همواره سرمنشاء اقدامات و تصمیم‌گیری‌ها قرار دهیم و با بی عدالتی و همچنین فساد در کلیه سطوح مدیریتی و اجرایی و تصمیم گیری که خود، ناشی از ضعف در تحقق عدالت است، با جان و دل مبارزه کنیم.

– به بهره‌مندی از نیروهای علمی و حرفه‌ای به خصوص جوانان، دانشجویان و فرهیختگان انگیزه‌مند در تمامی عرصه‌ها متعهد می‌شویم. چرا که ما نیز همچون حضرتعالی ظرفیت عظیم تحصیل‌کردگان جوان و با استعداد کشور را مهم‌ترین پیشرانه حرکت علمی و فناوری می‌دانیم.

– در ارتقاءی توانمندی دانشگاه‌های سراسر کشور و گسترش فعالیتهای آن‌ها در عرصه فناوری و خلق ثروت و نیز انگیزه بخشی به دانشگاه‌ها در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود که یکی از راهبردهای مؤثر در حرکت و خیزش علمی و فناوری کشور خواهد بود، از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

– متعهدیم که تعاملات مناسب و مؤثر بین‌المللی را با هدف افزایش توانمندی‌های داخلی و بهره‌گیری از نقش ایرانیان فرهیخته خارج از کشور، با حفظ شأن و عزت ملی و توجه به مخاطرات بالقوه به عنوان یک راهبرد مدنظر قرار دهیم.

ما دانشگاهیان و حرفه‌مندان عرصه پزشکی و سلامت، در طی این مسیر پر فراز و نشیب و تحقق چشم‌انداز روشن ایران اسلامی، محتاج دعای خیر حضرتعالی و همچنین ملت عزیز ایران و خانواده معزز شهدا خواهیم بود.

امید است با عنایات حضرت ولیعصر (عج) شاهد به ثمر نشستن میوه انقلاب و رساندن پرچم فتح و پیروزی به دست با کفایت حضرتش باشیم”.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *