حمایت از بازار سرمایه استراتژی دولت است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت در گفتگو با رادیو تهران درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رابطه‌ای میان سخنان رئیس جمهور درباره وضعیت بورس و ریزش بازار سرمایه در هفته‌های اخیر وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: رابطه معنادار و مستقیمی وجود ندارد، اما اشتباهی به وجود آمد.

وی افزود: کسانی که از قدیم در بورس بودند می‌دانند که وقتی بورس جهش می‌کند ممکن است خیلی‌ها دارایی خود را به این بازار بیاورند اما باید بدانند که بورس فراز و نشیب هم دارد. مطالعات تاریخی اقتصاد ایران نشان می‌دهد که روند بورس هیچ‌وقت پایین نیامده است.

ربیعی با بیان اینکه حتی در زمانی که دوران رونق بورس هم نبوده است، ارزش دارایی‌های بورس بالا رفته و هیچ‌وقت پایین نیامده، گفت: در بورس چند عامل تأثیر می‌گذارد از جمله چگونگی عرضه و تقاضا در این بازار، کاهش یا افزایش نرخ ارز که هرچه ارز بالاتر برود بورس را هم به دنبال خود می‌کشد و هرچه پایین‌تر برود بورس را هم پایین می‌آورد و نیز اثر روانی که در این زمینه کار خود را می‌کند.

سخنگوی دولت افزود: برخی اصلأ دوست نداشتند بورس ایران رونق پیدا کند. تمام رسانه‌هایی که در خارج کار می‌کنند تا یک اتفاق کوچک در بورس رخ می‌داد، می‌گرفتند و روی آن مانور می‌دادند و اثر روانی آن در جامعه تزریق می‌شد؛ بنابراین همه این موارد در کنار هم وجود دارد و تک‌علتی نیست.

ربیعی تاکید کرد: مردم بدانند دولت نه این‌که در بورس دخالت کند اما قطعاً از آن حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یکی از نمایندگان مجلس سخنانی گفته بود که گویی دولت یک ناظر بی‌طرف است در حالیکه دولت باید از مردم و دارایی‌های آنان حمایت کند، گفت: ولی دستکاری کردن شاخص‌ها یا بالا وپایین بردن آن با حمایت از بازار سرمایه متفاوت است. اگر ما می‌گفتیم سرمایه مردم به بورس برود به خاطر این بود که سهام خریداری می‌شد و در پی آن امکان سرمایه‌گذاری به وجود می‌آمد و نقدینگی بازار هم جمع می‌شد.

سخنگوی دولت افزود: به هرحال بورس مورد توجه دولت است و حمایت از این بازار استراتژی ما است.

ربیعی در پاسخ به این سوال که آیا بورس بازهم روزهای بهبود وضعیت خود را تجربه می‌کند یا نه، تصریح کرد: مطمئن هستیم که این فرازونشیب‌ها مقداری ذهن افراد را نسبت به بورس تعدیل کرد.

وی در پایان گفت: این‌که من بگویم شاخص بورس برمی‌گردد و به فلان رقم می‌رسد را نمی‌توانم بگویم چون پیشگو نیستم که پیش‌بینی در این زمینه ارائه دهم.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *