حقوق بازنشستگی چگونه محاسبه می شود؟/ چرا طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اجرا نمی شود

کد خبر : ۳۴۸۱۱
تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: پس از طرح زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال تغییر مبنای مـحـاسبـه حـقـوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد امکان ‌محاسبه ‌مستمری‌ بازنشستگان تأمین‌ اجتماعی‌ براساس ۵سال‌ آخر خدمت وجود ندارد.

به گزارش بانک مردم، محمدحسن زدا با تأکید بر اینکه به‌هیچ عنوان محاسبه میزان مستمری از ۲سال آخر خدمت به ۵سال تغییر نخواهد کرد و این سازمان در این زمینه اجازه قانونگذاری جدید ندارد، به خانه ملت گفت:«در تبصره ماده۷۷ قانون تأمین اجتماعی به صراحت اعلام شده که مبنای حقوق مستمری در زمان بازنشستگی ۲سال آخر خدمت است. به این قانون ایراداتی وارد است اما برای رفع ایرادات باید سیستم امتیازدهی ایجاد شود تا از روز اول کاری فرد شاغل آگاه باشد که حقوق و حق پرداختی در ‌ماه اول استخدام در تعیین میزان مستمری بازنشستگی تأثیر خواهدداشت.» وی با بیان اینکه این موضوع را یکباره نمی‌توان اجرایی کرد، افزود:« برای کاهش غیرمتعارف حقوق در ۲سال آخر خدمت نیز باید فکر اساسی کرد، زیرا ممکن است فردی ۲۸سال سقف حقوق را دریافت کرده باشد؛ اما بر اثر اتفاقاتی حقوقش در ۲سال آخر کاهش پیدا کند، پس این ایرادات باید رفع شود.»

۸هزار میلیارد تومان هزینه همسان‌سازی

همسان‌سازی حقوق آرزوی ۸ساله بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی است که به دلایل مختلف هنوز انجام نشده و همین موضوع مورد اعتراض بازنشستگان تأمین اجتماعی است و آن را نوعی تبعیض بین خود و بازنشستگان سایر صندوق‌های بازنشستگی می‌دانند.

معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی درباره علت اجرایی‌نشدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هم گفت: یک گروه در سال۸۸ مشمول همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی سازمان تأمین اجتماعی شدند و برای همان گروه هم اکنون نیز اجرا می‌شود. البته قرار بود ۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان از محل فروش سهام مخابرات به سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای همسان‌سازی تعلق بگیرد، ولی متأسفانه از این میزان تنها ۹۲۰میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. بنابراین تاکنون اجرای همسان‌سازی برای همان گروه از همان سال(۸۸)، ۸هزار میلیارد تومان برای سازمان هزینه داشته است. به‌گفته او در ماده۲۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده که در بودجه اگر ردیفی برای تأمین اجتماعی درنظرگرفته نشده باشد، این سازمان حق انجام اقدام خاصی را ندارد.

تغییر منتفی است

بهمن۹۴ نیز برخی رسانه‌ها از احتمال تعیین حقوق بازنشستگی براساس حقوق ۵سال آخر خدمت خبر دادند که معاون حقوقی و امور مجلس تأمین اجتماعی اعلام کرد که چنین موضوعی در احکام برنامه ۵ساله ششم توسعه کشور مطرح نیست و اساساً چنین موضوعی صحت ندارد.

Twitter
Google+
Facebook

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *