ثبت منطقه کپه‌داغ به‌عنوان سیزدهمین ذخیره‌گاه زیست کره در سال ۹۷

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

سید اصغر مطهری در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با اکولوژی طبیعی استان خراسان شمالی اظهار کرد: استان خراسان شمالی دارای سه پارک ملی مصوب و پنج منطقه حفاظت‌شده است که این موضوع باعث شده این استان به یکی از پناهگاه‌های مهم حیات وحش در کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: آب و هوای این استان از یک‌طرف تحت تأثیر جریانات شمال غرب به شمال شرق کشور است که معمولاً از سمت غرب کشور و ترکیه وارد می‌شود و پس از تحت تأثیر قرار دادن مناطق خزری در نهایت به استان خراسان شمالی می‌رسد و از سوی دیگر تحت تأثیر شرایط جنگل‌های هیرکانی است. 

مدير‌کل محیط زیست استان خراسان شمالی تصریح کرد: این استان دارای دو رشته کوه آلاداغ و کپه‌داغ که با نوع پوشش گیاهی که برای مناطق مرتفع فراهم می‌کند باعث مستعد بودن منطقه برای رویش گیاهان دارویی مختلف است.

مطهری در ادامه با بیان این‌که این استان به‌واسطه تنوع آب و هوایی دارای طیف گسترده‌ای از آب و هوایی استپی، نیمه‌خشک و مناطق مرطوب است، افزود: ما به این خاطر که در ارتفاعات کپه‌داغ دارای رویشگاه با پایه قدیمی اُرس هستیم که قدمت آن به ۳ هزار سال می‌رسد، توانستیم در سال ۹۷ کل منطقه کپه‌داغ را به‌عنوان سیزدهمین ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو ثبت کنیم.

انتهای پیام/۴۱۰۵/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *