ثبت بیش از ۳۶۶ هزار ولادت در سال گذشته

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه رفاهی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا،  سیف الله ابوترابی در نشست خبری با اصحاب رسانه که قبل از ظهر امروز برگزار شد، با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و میلاد امام حسن مجتبی(ع) اظهار کرد: سی‌ام اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت نام‌گذاری شده است و بنا به پیشنهادی که به شورای فرهنگ عمومی شد این روز نام‌گذاری شد به طوری‌که شورای راهبردی جمعیت را در استان‌ها داریم تا بر اساس منویات رهبری درخصوص جمعیت نشست هایی را برگزار کنند و در سال گذشته بیش از ۱۰۴ نشست شورای جمعیت را برگزار کردیم و موضوعات مختلف درباره جمعیت مورد بررسی قرار گرفت. 

وی ادامه داد: در سطح ملی اقداماتی در جهت تسهیل ازدواج را انجام دادیم و تکریم سالمندان با هدف سلامت نگهداری آنها و تبدیل محیط‌ها به محیط سالمند دوست و ارتقای امید به زندگی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اقداماتی بود که در شورای اجتماعی صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره عملکرد سال ۹۷ سازمان ثبت احوال در کشور گفت: کل ولادت‌های ثبت شده در سال گذشته ۳۶۶ هزار و ۵۱۹ نفر بوده که از این تعداد، ۷۰۴ هزار و ۶۷ نوزاد پسر و ۶۶۲ هزار و ۴۵۲ نوزاد دختر به ثبت رسیده است. طبق آمار بدست آمده در سال گذشته به ازای هر ۱.۶/۶ پسر ۱۰۰ دختر به ثبت رسیده است.

ابوترابی با بیان این‌که ۷۷ درصد ولادتها در شهرها رخ داده است، ادامه داد: ۹۹ درصد ولادتها در مهلت قانونی ۱۵روزه به ثبت رسیده است که در این اقدام نهادهای مختلف همکاری داشتند؛ میزان عمومی ناخالصی ولادت ۱۷/۱ درصد بوده است و ۵ استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان جنوبی دارای بیشترین ولادت ثبت شده بوده‌اند.

وی افزود: ۵ استان گیلان، مازندران، البرز، مرکزی و سمنان کمترین ولادت ثبت شده را در سال گذشته داشتند؛ همچنین میزان میانگین سن پدران در زمان اولین تولد فرزند ۳۳/۷ سال و سن مادران در زمان اولین تولد ۲۹ سال است. در سال گذشته ۱۹ هزار و ۹۱۱ دوقلوزایی، ۶۴۶ مورد سه قلوزایی، ۲۱ مورد چهارقلوزایی داشتیم که چهارقلوزایی را در استان‌های اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، تهران، سمنان و همدان شاهد بودیم؛ از طرفی دو مورد نیز پنج قلوزایی را در استان اصفهان و مرکزی شاده بودیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره بیشترین نام‌های ثبت شده با فراوانی بیش از ۱۰ هزار نفر گفت: اسامی امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس و محمدطه بیشترین ثبت را برای پسران در ثبت احوال داشته و اسامی فاطمه، زهرا، هلما و زینب بیشترین ثبت برای دختران در سازمان صورت گرفته است.

ابوترابی درباره فوتی‌های سال گذشته گفت: تعداد کل فوتی‌ها ۳۷۷ هزار و ۲۴۵ نفر بوده که از این تعداد بیش از ۲۱۱ هزار نفر مرد و ۱۶۵ هزار و ۶۷۵ نفر نیز خانم بودند. در سال گذشته به ازای هر ۱۲۷ فوت مرد، ۱۰۰ زن فوت کردند؛ همچنین ۹۸ درصد فوتی‌ها در مهلت قانونی ۱۰ روزه به ثبت رسیده است.

وی در ادامه به مهمترین علل مرگ و میر در سال گذشته اشاره کرد و افزود: بیماری‌های قلبی و عروقی با ۳۸/۶ درصد، سرطان و تومور با ۱۱/۳ درصد و  بیماری‌های تنفسی با ۹/۸ درصد سه عامل مهم در بروز مرگ و میر در سال گذشته بوده است. مرگ ناشی از حوادث رانندگی پایین بوده اما در سال گذشته ۱۰ هزار و ۲۸۴ مورد داشتیم که ۷ هزار و ۹۹۴ نفر مرد و ۲ هزار و ۲۹۰ نفر خانم بودند.

این خبر در حال تکمیل است …

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *