تولید شیر الاغ به‌ صرفه نیست/ هشدار در خصوص توزیع شیر خشک

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از دبیرخانه ستاد برگزاری سمینار تغذیه، فرید ایمان‌زاده در آستانه برگزاری چهاردهمین کنگره انجمن تغذیه کودکان ایران و سمینار ترویج تغذیه با شیر مادر اظهار کرد: به لحاظ علمی در همه دنیا ثابت شده شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزادان و کودکان به شمار می‌رود.

وی افزود: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ۹ درجه ضریب هوشی بیشتری داشته و در آینده وابستگی عاطفی و اخلاقی بیشتری نسبت به والدین به ویژه مادر دارند.

رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران ادامه داد: شیر مادر حاوی مواد دفاعی یا آنتی‌بادی است و سبب می‌شود کودک یا دچار بیماری نشود و یا اگر شود شدت آن اندک باشد.

ایمان‌زاده با اشاره به اینکه کودکانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند مرگ و میر در آن‌ها کمتر است، گفت:‌ بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی همه مزایای شیر مادر مورد تأکید و تأئید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بانک شیر مادر در تبریز دایر شده است، گفت: تلاش برای راه‌اندازی این بانک در تهران در حال انجام است که البته این مسئله با مشکلات مختلفی از جمله همکاری مادران همراه است.

رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران عنوان کرد: تقریبا اکثر مادران توانایی شیردادن به فرزند خود را دارند چرا که تنها دارو‌های انگشت‌شماری همچون دارو‌های ضد سرطان، لیتیوم و دارو‌های حاوی ید‌های رادیو اکتیو در شیردهی می‌تواند سبب آسیب به کودک شوند.

ایمان‌زاده گفت:‌ شیر‌های خشک به دلیل اینکه آنتی‌بادی ندارند و نسبت به شیر مادر کودک را مقاوم در برابر بیماری‌ها نمی‌کند چندان توصیه نمی‌شود و مادران هر چند میزان این شیر در روز‌های ابتدایی تولد نوزادشان اندک باشد باید نسبت به شیردهی اقدام کنند.

وی اظهار داشت: شیر خشک‌های ایرانی نسبت به نمونه‌های خارجی بیشتر مورد اعتماد است چرا که برخی از شیر‌ها که از خارج وارد می‌شوند در نگهداری و توزیع آن‌ها ممکن است مشکلاتی به وجود آید؛ بنابراین شیر خشک ایرانی بیشتر توصیه می‌شود.

رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر ایران نسبت به فروش شیر خشک در سوپرمارکت‌ها هشدار داد و گفت: خانواده‌ها باید شیر خشک فرزند خود را از داروخانه تهیه کنند چرا که ممکن است این شیر‌ها قاچاق باشد و سلامت فرزند آن‌ها را به خطر بیندازد. ولی شیر‌هایی که با مجوز وزارت بهداشت وارد می‌شوند کاملا استاندارد بوده و مجوز مصرف دارد.

ایمان‌زاده با بیان اینکه شیر گاو برای نوزادان می‌تواند سبب آسیب به آن‌ها شود، گفت: بر اساس برخی از تحقیقات مشخص شده است که شیر الاغ نزدیک‌ترین شیر به شیر مادر است، ولی چون تهیه آن به صورت فرآوری‌شده برای شرکت‌ها مقرون به صرفه نیست تولید نمی‌شود.

وی تصریح کرد: زدودن میکروب شیر حیوانات باید مکانیزه باشد و این مسئله برای شرکت‌ها مقرون به صرفه نیست و البته به دلیل اینکه تهیه این شیر به لحاظ بهداشتی مورد تائید نیست مصرف آن نیز توصیه نمی‌شود.

انتهای پیام/۴۰۷۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *