تغیرات قانون انتخابات باید در راستای حقوق ملت باشد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

آذرمنصوری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وقتی بحثی تحت عنوان انتخابات مطرح می‌شود، اولین گروهی که باید نسبت به آن نظر بدهند احزاب هستند؛ چراکه اولین کنشگران فعال در عرصه انتخابات محسوب می شوند. احزاب همواره نسبت به انتخابات موضع و نظر دارند و طبیعتا نظرخواهی از آنان می‌تواند به رشد و توسعه قانون انتخابات در راستای تامین اهداف قانون اساسی در این حوزه کمک کند.  

وی ادامه داد: از جمله این اهداف می‌توان به تقویت جمهوریت نظام تقویت جایگاه نهادهای انتخابی بویژه تاثیر قوانین انتخابی در افزایش یا کاهش مشارکت انتخاباتی مردم اشاره کرد، قاعدتا احزاب در مورد قانون انتخابات می‌توانند صاحب نظر باشند.

منصوری گفت: اگر قانونی که اخیرامسوولان وزارت کشور  به آن اشاره کردند لایحه ای باشد که در دولت طرح شده؛ در خانه احزاب مطرح شده و معاون رئیس جمهور در این جلسه حضور پیدا کرده و نسبت به کم و کیف این قانون با نمایندگان احزاب گفت و گو شده و پیشنهادات احزاب را هم گرفتند. اما اگر آنچه که مد نظرشان است طرحی است که توسط مجلس یازدهم به کمیسیون شوراها ارائه شده هیچ نظرخواهی از احزاب نشده و حزب ما نیز در جریان آن قرار نگرفته است. 

این فعال سیاسی تصریح کرد: اگر هدف از تغیرات در قانون انتخابات تقویت نقش مردم در تعیین نمایندگان خودشان و بهبود جایگاه نهادهای انتخاباتی باشد؛ به عنوان تغیرات ایجابی به تقویت جمهوریت نظام کمک می کند و در راستای منافع ملی کشور است؛ اما اگر هدف از تغیرات با نگاه سلبی به انتخابات باشد می تواند نتیجه عکس داشته باشد.

وی افزود: هر اندازه قانون انتخابات به سمتی برود که حق آزادانه مردم در انتخاب را محدود کند در صورت ادامه چیزی از نهادهای انتخابی باقی نخواهد گذاشت. اگر این رویکرد در راستای تقویت جمهوریت نظام و حق دخالت بیشتر مردم در سرنوشت خود که جزو حقوق ملت است باشد؛ می‌تواند به تقویت جمهوریت نظام کمک کند، البته در چنین شرایطی این اصلاحات نمی تواند بدون توجه به نظر احزاب اتفاق بیافتد. 

منصوری گفت: پیوندی بین  قوانین موجود، احزاب و نوع کنش‌گری آنان وجود ندارد؛ بنابراین این تغیرات اگر بدون تعریف جایگاهی مشخص صورت گرفته باشد طبیعتا ضعف قوانین قبلی را هم خواهد داشت. تغیرات قانون باید با در نظر گرفتن این ملزومات بویژه در راستای افزایش اثر گذاری نقش مردم در انتخابات باشد .

وی در پایان گفت:  با صحنه ای که در انتخابات سال۹۸ دیدیم  و بیش از نیمی از مردم کشور در انتخابات شرکت نداشتند باید بر این امر تاکید کنیم که زمینه برای مشارکت بیشتر مردم در تصمیم گیری ها فراهم کرد.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *