تعرفه حق‌الوکاله‌ها باید شفاف و مشخص باشد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

یحیی کمالی‌پور در گفتگو با خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا درباره حق‌الوکاله‌های بعضاً نجومی توسط وکلا گفت: متأسفانه در کشور ما به‌دلیل نبود نظارت کافی روی فعالیت وکلا، امکان سودجویی برای وکلا فراهم شده است و برخی از آنها هزینه‌های اضافی نیز به بهانه رسیدگی به پرونده‌های قضائی از مردم می‌گیرند. طبق توافقی که بین وکلا و موکلان صورت می‌گیرد، مردم موظف هستند طبق قرارداد مبالغ تعیین شده را به وکیل پرداخت کنند و این درحالی است که خود مردم بعضاً شاکی می‌شوند که برای سریع انجام شدن کارشان زیر بار هزینه‌های گزاف رفتند.

وی ادامه داد: قرارداد اگر امضا شود دیگر نمی‌توان در قرارداد دست برد و موکلان چاره‌ای جزء پرداخت هزینه‌ها را ندارند، لذا کانون وکلا باید نظارت ویژه‌ای بر وکلا برای دریافت هزینه‌های اضافی از مردم داشته باشد، چراکه امروزه به‌دلیل بالا بودن هزینه اخذ وکیل افراد کمتری برای رسیدگی به پرونده‌هایشان به سراغ وکیل می‌روند که این اقدام کاری ناپسند است که زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دستگاه قضائی را نیز طولانی می‌کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته در این موارد نمی‌توان همه وکلا را محکوم کرد بلکه در کشور وکلایی حضور دارند که طبق قانون و تعرفه‌های موجود اقدام به دریافت پول از مردم می‌کنند، اما قوه قضائیه باید سازوکار مناسبی را برای وکلا و هزینه‌ها درنظر بگیرد تا همه امور درباره اخذ وکیل برای مردم شفاف و واضح باشد.

کمالی‌پور اظهار کرد: کمیسیون قضائی مجلس نیز برنامه‌های ویژه‌ای را برای اصلاح قانون وکلا و دریافت هزینه از موکلان دارد و در آینده‌ای نزدیک جلسه‌ای در این زمینه برگزار خواهد شد و ما به‌دنبال اصلاح تعرفه‌ها هستیم تا مردم برای اخذ وکیل دچار مشکل نباشند.

وی با بیان اینکه تعرفه‌ها باید شفاف و مشخص باشد درباره نصب کارتخوان در دفاتر وکالت گفت: این اقدام نیز یکی از راه‌کارهایی است که می‌تواند موجب شفاف‌سازی کار وکلا باشد، اما موضوع مهم این است که قانون مربوط به وکلا در بحث دریافت هزینه از مردم و یا همان حق‌الوکاله‌ها باید به‌طور دقیق و اساسی اصلاح شود.

انتهای پیام/۴۱۱۰/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *