تعداد محیط‌بانان کشور ۲ برابر می‌شود

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان محیط زیست، جمشید محبت‌خانی با اعلام گزارش عملکرد ۹ ماهه یگان حفاظت محیط زیست گفت: نیمی از سازمان محیط زیست را محیط‌بانان تشکیل می‌دهند و بازوی اجرایی این سازمان، ویترین سازمان و نوک پیکان سازمان محیط‌بانان هستند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: در حوزه محیط‌بانی از هر نظر مظلومیت خاصی مشاهده می‌شود. ما توانستیم هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه معاونت محیط طبیعی و معاونت توسعه سازمان ایجاد کنیم که از این وضعیت بسیار دغدغه‌آمیز بکاهیم. خوشبختانه اتفاقات مبارکی در این حوزه رخ داده است و سال طلایی برای محیط‌بانان سال آینده خواهد بود.

وی ادامه داد: ۱۲۳ تن از محیط‌بانان در دفاع از طبیعت به شهادت رسیدند و آخرین شهید محیط‌بان ما یک ماه پیش شهید باشقره بود که در پارک ملی گلستان جان خود را از دست داد.

محبت‌خانی تأکید کرد: یک هماهنگی خوب و همدلی و برادری خاصی بین ناجا و محیط‌بانی شکل گرفته است. با اینکه هیچ اثری از متخلفان نمانده بود با یک سری اقدام‌های خاص و استادانه که در حوزه پلیس آگاهی و حوزه انتظامی استان گلستان و خراسان شمالی انجام شد، ظرف ۴۸ ساعت هشت متهم دستگیر شدند و متهم اصلی هم که محیط‌بان ما را به قتل رسانده بود اعتراف کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: ۱۱ درصد اراضی ملی کشور در حوزه مناطق چهارگانه شامل ۳۱ پارک ملی، ۳۸ اثر طبیعی ملی، ۴۶ پناهگاه حیات وحش و ۱۶۹ منطقه حفاظت‌شده است. جمعاً مناطق چهارگانه ما ۲۸۴ منطقه با مساحت حدود ۱۷ میلیون هکتار است که حدود ۱۱ درصد است. تعداد پاسگاه‌های ما ۶۰۹ پاسگاه است که از امانات نسل آینده پاسداری می‌کنند. نزدیک به ۸۰ پاسگاه ما با همه امکانات به دلیل نبود نیروی انسانی خالی است و متخلفان می‌توانند به راحتی جولان بدهند.

وی اظهار کرد: محیط‌بان تنها شکاربان نیست و محیط زیست شامل آب و خاک و پوشش گیاهی و همه ویژگی‌هایش را حفاظت می‌کند. ۳ هزار و ۴۰۰ نفر یعنی نزدیک به ۵۰ درصد نیروی مورد نیاز ما تأمین است اما خبر خوش این است که ظرف ۵ سال محیط‌بانان به دو برابر افزایش پیدا کنند. مصوبه‌اش گرفته شده و سالی ۳۵۰ نفر محیط‌بان استخدام خواهیم کرد. از همین هفته قرار است ثبت‌نام‌ها انجام شود و از شب عید پس از آموزش در مرکز آموزش محیط‌بانی به پاسگاه‌ها اعزام شوند.

انتهای پیام/۴۰۷۶/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *