ترکی الفیصل: خروج آمریکا از سوریه باعث تقویت ایران، روسیه و بشار اسد می‌شود

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش ایسنا، ترکی الفیصل در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی گفت: این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا تاثیر بسیار منفی خواهد داشت و باعث تقویت ایران، روسیه و قدرت بشار اسد خواهد شد.

بر اساس گزارش العالم، اظهارات ترکی الفیصل که از مقامات سابق و با نفوذ عربستان محسوب می‌شود در آستانه سفر منطقه‌ای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به ریاض مطرح شده است. پمپئو پیش از این به کشورهای عراق، اردن، مصر و بحرین سفر کرده بود.

پمپئو در سفر به ریاض قصد دارد درباره مسائلی نظیر ایران، بحران در یمن و همچنین موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در کنسولگری ریاض در استانبول به قتل رسید رایزنی کند.

ترکی فیصل در ادامه گفت‌وگوی خود جامعه جهانی را به نادیده گرفتن مردم سوریه متهم و تاکید کرد که خروج نظامیان آمریکایی از این کشور اوضاع را بدتر خواهد کرد.

وی افزود: از نظر من این اقدامات آمریکا اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند و دستیابی به راه حل را نیز سخت‌تر می‌کند، همچنین نه تنها باعث تقویت نفوذ ایران بلکه باعث تقویت روسیه و بشار اسد نیز خواهد شد. از این منظر این تصمیم بسیار منفی است.

وی همچنین اضافه کرد که جدا شدن جیمز متیس از دولت ترامپ نیز بعید است کمکی به مسائل بکند. به طور آشکار متیس با این تصمیم دولت آمریکا در سوریه مخالف بود.

بی‌بی‌سی می‌گوید، اگر چه ترکی الفیصل سمتی در دولت عربستان سعودی ندارد و سخنگوی دولت این کشور نیست، اما عقایدش به نوعی موضع دولت ریاض محسوب می‌شود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *