ترکیه نفوذ خود را در لیبی گسترش می‌دهد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه فرانسوی لوفیگارو در مطلبی با عنوان «ترکیه نفوذ خود را در لیبی گسترش می دهد»، آورده است: ترکیه دستاوردهایی در جنگ لیبی به دست آورده است و به پشتوانه حمایت آنکارا، نیروهای دولت وفاق ملی مورد حمایت سازمان ملل در روزهای اخیر موفق به وارد کردن شکست های متوالی به نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر مورد حمایت روسیه و مصر و امارات، شده اند.

این رسانه فرانسوی می نویسد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می تواند با بازپس گیری پایگاه هوایی الوطیه که به مثابه تحولی نظامی و راهبردی محسوب می شود، از پیروزی سخن بگوید به ویژه که سقوط پایگاه هوایی الوطیه فقدان برنامه ریزی و هماهنگی از سوی حفتر و نیروهایش را آنگونه که «جلال الحرشاوی» تحلیلگر امور لیبی می گوید، آشکار ساخت.

لوفیگارو در ادامه به نقل از «یوسف العبارده» سرهنگ بازنشسته ترک و کارشناس امور نظامی آورده است: حمایت نظامی ترکیه از طرابلس موازنه قوا را بر هم زد. دولت وفاق ملی توان بازپس گیری این پایگاه هوایی راهبردی بدون حمایت هوایی و دریایی آنکارا را نداشت به ویژه که پهپادهای ترکیه و دو کشتی جنگی ترکیه در ساحل لیبی مستقر هستند، نقش به سزایی داشتند.

این رسانه فرانسوی نوشت: تسلط بر پایگاه الوطیه همچنین به ترکیه اجازه خواهد داد که حضور نظامی اش را در منطقه تحکیم کند و این به مثابه تضمین کننده ورود به آفریقا خواهد بود و همچنین اجازه ایجاد پایگاه هوایی دائمی در آن را می دهد.

لوفیگارو  با اشاره به اینکه، بازپس گرفتن این پایگاه هوایی راهبردی به مفهوم پایان جنگ در لیبی نخواهد بود، به نقل از یک دیپلمات غربی آورده است: ما نگران سناریوی سوریه جدید اینبار در لیبی هستیم.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *