ترکیه از فرصت آستانه استفاده کند/ایران به دنبال ثبات در منطقه است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

صباح زنگنه کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد اهداف سفر روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به سوریه پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه کشورهای ضامن روند آستانه که قرار است امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود، گفت: ایران و سوریه از روابط محکمی برخوردارند و نسبت به مسائل منطقه دارای حساسیت بالایی هستند.

وی افزود: با توجه به تحولاتی که در جهان و منطقه در حال رخ دادن است که از جمله آن می‌توان به بحران شیوع ویروس کرونا، تغییر و تحولات در شمال غرب سوریه، ورود نیروهای ترکیه به استان ادلب و درگیری با نیروهای ارتش سوریه و همچنین تراکم جمعیتی موجود در ادلب که به لحاظ شیوع کرونا می‌تواند یک فاجعه انسانی را ایجاد کند، اشاره کرد، موضوعاتی بودند که محل رایزنی میان تهران و دمشق بودند.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: همچنین بازسازی داعش از سوی آمریکا به خصوص در مناطق شمال شرق سوریه و توسعه تحرکات داعش در عراق موضوعات مهمی بودند که میان دو کشور به بحث گذاشته شد و راهکارهای امنیتی، سیاسی و انسان دوستانه برای آنها میان تهران و دمشق مورد ارزیابی قرار گرفت.

زنگنه در مورد نشست ویدئو کنفرانسی وزرای خارجه روند آستانه، گفت: حتماً این نشست به مسائلی که در بالا اشاره کردم، خواهد پرداخت. ترکیه نیز مشکلاتی در ادلب و هم در داخل کشور خودش دارد و به جای اینکه مشکلات به نقطه غیرقابل بازگشت برسند، بهتر است این سه کشور به فکر راه‌حل‌های سیاسی باشند.

وی با اشاره به هماهنگی‌هایی که میان ایران و سوریه در جریان سفر ظریف به دمشق صورت گرفت، عنوان کرد: این موضوع به نفع ترکیه است که به جای اصرار بر راه‌حل نظامی، بتواند از فرصت حضور ایران و روسیه در نشست آستانه استفاده کند تا با ایجاد هماهنگی‌های بیشتر، به امید حل بسیاری از نقاط اختلاف از این مرحله عبور کند.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه در مورد مذاکرات فشرده ظریف با مقامات کشورهای مختلف در مورد ایجاد ثبات در افغانستان، سوریه، یمن و همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله با کرونا، اضافه کرد: این موضوع ناشی از جایگاه و عملکرد جمهوری اسلامی ایران است که همواره خواهان صلح و ثبات در خارمیانه بوده و اکنون نیز تلاش می‌کند، به حل بحران‌ها کمک کند.

زنگنه تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی به‌عنوان بخشی از ساختار نظام جمهوری اسلامی همواره با داشتن ابتکار عمل‌ها یا ابتکاراتی در ارائه راه‌حل‌های سیاسی برای نقاط بحرانی منطقه، به صلح و ثبات کشورهای منطقه کمک کرده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی همیشه نسبت به ملت‌های افغانستان، یمن و سوریه حساس بوده و حل مشکلات آنها از اولویت بالایی برای کشورمان برخوردار است. اهمیت دادن به بُعد انسانی مسائل و مشکلات منطقه ناشی از تعالیم دین مبین اسلام و اهتمام جمهوری اسلامی ایران بوده است و همیشه کشورمان به جای محور قرار دادن کسب و نمایش قدرت، انسان را مورد توجه قرار داده است.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *