تحریم‌ها را بردارند ایران به معاهدات «پالرمو» و «سی.اف.تی» بپیوندد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

وی افزود: وجود این دو قانون داخلی ما را از تصویب [الحاق به] دو کنوانسیون پالرمو و CFT مستغنی کرده است، یعنی هرآنچه از مزایا برای شفافیت، مبارزه با پولشویی و یا مبارزه با تامین مالی تروریسم در این دو کنوانسیون وجود دارد، در این دو قانون داخلی ما وجود داشت و این قوانین؛ بسیار شفاف ساز، محکم و بدون مناقشه هستند.

حجت الاسلام مصباحی مقدم اضافه کرد: با همین دو قانون داخلی «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»می‌توانیم در سطوح بین المللی کار کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: تاکید اروپایی‌ها مبنی بر تصویب [الحاق به] دو کنوانسیون پالرمو و CFT، به نوعی نقش پلیس خوب بازی کردن آن‌ها در برابر ترامپ است. ترامپ تهدید و تحریم می‌کند، اما اروپایی‌ها با نقش پلیس خوب از راه نرم وارد می‌شوند.

وی تاکید کرد: آن‌ها می‌خواهند با پیوستن ایران به این دو کنوانسیون، مبادلات تجاری‌مان را در زمان تحریم‌ها شفاف کنند. در زمانی که کشور با تحریم روبروست، با دور زدن این تحریم هاست که می‌توان مبادلات را انجام داد؛ بنابراین اگر تحریم‌ها را بردارند، معقول است که به این دو کنوانسیون بپیوندیم.

حجت الاسلام مصباحی مقدم تاکید کرد: باید ببینیم پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و CFT، وضعیت ما را بهتر و یا بدتر می‌کند؟ به طور مثال آقای زنگنه «وزیر نفت» می‌گوید من تحریم‌ها را دور می‌زنم و پولش را هم با دور زدن وارد کشور می‌کنم»، خب نباید این راه‌ها بسته شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: چرا با دست خودمان راهکار‌هایی که برای دور زدن تحریم‌ها باز کردیم را ببندیم؟

وی درباره اظهارنظراتی که مبنی بر انجام همه پرسی درباره این کنوانسیون‌ها مطرح می‌شود، نیز گفت: همه پرسی در این زمینه، کار درستی نیست. دو کنوانسیون پالرمو و CFT بسیار پیچیده هستند و آنطور نیست که عامه مردم حتی به سطح آن دست یابند. وقتی میلیون‌ها ایرانی متن دقیق این کنوانسیون را ندیده‌اند، در همه پرسی می‌خواهیم از آن‌ها چه بپرسیم؟ نظرسنجی‌های عمومی را می‌توان برای موضوعاتی که خیلی روشن و شفاف است، انجام داد.

به گزارش میزان؛ لوایح چهارگانه ذیل «اف اِی تی اف» عبارتند از:

۱. لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی
۲. لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم
۳. لایحه الحاق ایران به معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)
۴. لایحه الحاق ایران به معاهده سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *