«بوریس جانسون» خواستار پایان یافتن عملیات نظامی ترکیه در سوریه شد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در گفتگویی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه، از رئیس جمهور این کشور خواست تا به این عملیات تهاجمی پایان داده و با دیدگاه دستیابی به یک آتش بس وارد روند گفتگو شود.

سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که «بوریس جانسون عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را عامل تشدید بحران انسانی در منطقه و تضعیف پیشرفت حاصله در برابر داعش می داند».

وی در ادامه افزود: «نخست وزیر [انگلیس] تأکید کرد که ترکیه شریکی مهم برای لندن و یک متحد ناتو است. او [جانسون] نقش ترکیه را در خط مقدم مبارزه با [داعش] و سخاوت و خیرخواهی این کشور در حمایت از پناهجویانی که از جنگ داخلی سوریه گریخته اند، تصدیق می کند. اما نخست وزیر به صراحت اعلام کرد که انگلیس از عملیات نظامی ترکیه حمایت نمی کند».

به موازات درخواست لندن از آنکارا برای توقف عملیات نظامی در سوریه و ورود به روند گفتگوها برای دستیابی به آتش بس، دولت فرانسه صادرات تسلیحات ساخت این کشور به ترکیه را که ممکن است در عملیات تهاجمی علیه کردها در سوریه بکار رود، متوقف کرد. در همین ارتباط، وزارتخانه های دفاع و امور خارجه فرانسه با اعلام مخالفت پاریس با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه از توقف صادرات تسلیحات به این کشور خبر دادند.

پیش از آن نیز وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که صادرات تسلیحات این کشور به ترکیه متوقف خواهد شد.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *