بورس، با رشد ۵۹ واحدی به استقبال ماه اسفند رفت

امروز بیش از ۷۱۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و ۵۲۲ میلیارد ریال در ۵۵ هزار و ۵۸۹ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشاندهنده رشد بیشتر شاخص هاست؛ به گونه ای که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۲۰ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۶۷ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۵۳ واحد و شاخص بازار دوم یک هزار و ۲۱۹ واحد افزایش یافت.
در مقابل، شاخص آزاد شناور ۱۲ واحد، شاخص بازار اول ۱۵۳ واحد و شاخص ۳۰ شرکت برتر هفت واحد افت کرد.
سه نماد گروه پتروشیمی و پالایشی شامل فارس (هلدینگ خلیج فارس)، مبین (پتروشیمی مبین) و شتران (پالایش نفت تهران) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند اما نمادهای وبملت (بانک ملت)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) با بیشترین تاثیر منفی مانع رشد شاخص شدند.
بیشترین رشد قیمت در معاملات امروز به سرمایه گذاری توسعه آذربایجان، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، پاکسان، کشاورزی و دامپروری مگسال و درخشان تهران تعلق داشت.
حق تقدم سرمایه گذاری آتیه دماوند، حق تقدم توکا فولاد، فراوری مواد معدنی ایران، سیمان آرتا اردبیل و سیمان بهبهان نیز با بیشترین کاهش قیمت روبرو شدند.

** فرابورس
امروز با وجود رشد شاخص بورس، نماگر فرابورس کاهش ۲ واحدی داشت. بدین ترتیب شاخص فرابورس به پله ۸۵۰ واحدی افت کرد.
در معاملات امروز فرابورس بیش از ۱۸۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش بیش از یک هزار و ۳۵۹ میلیارد ریال در ۲۰ هزار و ۱۸۵ نوبت خرید و فروش شد.
از سوی دیگر، امروز شاهد ۹ توقف نماد مربوط به شرکت‌های عمران و توسعه شاهد، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، پالایش نفت شیراز، شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، ریل پرداز سیر، کی بی سی، آهن و فولاد ارفع، مواد اولیه دارویی البرز بالک و بانک حکمت ایرانیان بودیم.
امروز در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس نیز سرمایه‌گذاران شاهد نقل و انتقال ۷۳۶ هزار ورقه به ارزش بیش از ۶۷۱ میلیارد ریال بودند؛ در این بازار، ۲۰۲ هزار ورقه اسناد خزانه مرحله هفتم به ارزش ۱۸۲ میلیارد ریال مبادله شد.
همچنین بیش از ۷۰ هزار اوراق تسهیلات مسکن به ارزش نزدیک به ۵۴ میلیارد ریال در دامنه قیمتی ۷۴۰ هزار تا ۷۸۸ هزار ریال داد و ستد شد.
ایرنا

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *