بنگلادش طرح بازگشت پناهجویان روهینگیایی به میانمار را اجرا می کند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، نزدیک به دو سال پس از سرکوب نظامی اقلیت مسلمان روهینگیایی در میانمار مقامات بنگلادش اعلام کردند که حدود ۳۵۰۰ تن از این پناهجویان روهینگیایی ساکن در بنگلادش هفته جاری به زادگاه خود در میانمار باز می گردند.

گفتنی است که پس از حملات نظامی دولت میانمار به این اقلیت مسلمان در آگوست ۲۰۱۷، بیش از ۷۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به بنگلادش کشور همسایه گریختند و حتی به رغم امضای توافقنامه بازگشت به میهن میان دو کشور میانمار و بنگلادش، هیچکدام از این پناهجویان روهینگیایی داوطلبانه خواستار بازگشت به وطن خود نشدند.

با این حال، «محمد ابوالکلام» عضو کمیسیون پناهندگان بنگلادش نسبت به اجرای طرح بازگشت به میهن که قرار است از روز پنج شنبه آغاز شود، ابراز امیدواری کرد. به گفته وی، مقامات دو کشور بنگلادش و میانمار قصد دارند روزانه ۳۰۰ پناهجوی روهینگیایی را به موطن خود بازگردانند.

شایان ذکر است که در نوامبر سال ۲۰۱۸ تلاش مشابهی از سوی مقامات بنگلادش برای بازگرداندن ۲۲۶۰ پناهجوی روهینگیایی به زادگاهشان به دلیل خودداری آنان از خروج از اردوگاه پناهجویان ناکام ماند.

به گزارش مهر، آژانس پناهندگان سازمان ملل نیز چند روز پیش اعلام کرد که تلاش های جدید برای بازگشت آوارگان روهینگیایی به میانمار در جریان است و مقامات بنگلادشی در حال رایزنی با همتایان میانماری خود در این رابطه هستند. 

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *