بزرگ‌ترین تعزیه میدانی کشور در شوش اجرا شد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از  وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، شهر شوش به‌عنوان کانون عزاداران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، محل برگزاری بزرگ‌ترین تعزیه و شبیه‌خوانی کشور است.

در این آئین واقعه کربلا به‌صورت تعزیه و شبیه‌خوانی با حضور هزاران نفر از عزاداران و سوگواران حسینی از نقاط مختلف استان خوزستان و دیگر استان‌های کشور به تصویر کشیده شد.

این آئین که از سابقه ۱۰۰ ساله برخوردار است و در میراث ملی کشور نیز ثبت‌شده در روز عاشورا اجرا می‌شود.

در این آیین باشکوه، تعزیه‌خوانان در قالب اشعار فصیح فارسی و عربی به بیان وقایع عاشورای سال ۶۱ هجری می‌پردازند.

ریشه و تاریخ شبیه‌خوانی بیت چریم در شهر حر از توابع شهرستان شوش به بیش از دو قرن می‌رسد، تعزیه ملی بزرگ شهر شوش نیز که در نوع خود بزرگ‌ترین تعزیه میدانی در سطح کشور به شمار می‌رود، امسال ۱۱۲ ساله شد.

تعزیه‌خوانی در شهر شوش از سال ۱۲۸۵ (ه ش) با تعداد دو نفر در نقش‌های امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) به‌صورت صامت و بدون کلام شروع شد، دو نفر از اهالی شوش در بین عزاداران محرم با پوشیدن لباس رزم تعزیه در میان عزاداران حاضر می‌شدند و عزاداری با مداحی و سینه‌زنی برگزار می‌شد کم‌کم تعزیه از حالت صامت خارج شد و اشعاری در بین نقش‌ها ردوبدل شد.

با آمدن باستان‌شناسان و گروهای حفاری آثار باستانی در کاخ آپادانا، بسیاری از کارگران همراه با مردم شوش در حرم دانیال نبی (ع) عزاداری می‌کردند و نسخه‌های (دیالوگ) تعزیه نیز نوشته شد البته انحرافات و خرافاتی هم در اشعار بود که بعد از انقلاب این موضوع مورد توجه قرار گرفت و با راهنمایی شهید حسن دانش امام‌جمعه وقت شوش اشعاری که در شأن امام حسین (ع) نبود حذف و اشعاری توسط حاج محمدعلی محول سروده شد که بعدها همان اشعار به همت علیرضا یاحسن تجدیدنظر شد و نسخه‌های امروزی تدوین شد.

حدود ۷۰۰ نفر در اجرای تعزیه همکاری دارند البته با توجه به متغیر بودن تعداد سیاهی‌لشکر، اسب‌سواران و برخی عوامل دیگر می‌توان گفت گاهی بیش از ۷۰۰ نفر در زمینهٔ اجرای تعزیه فعالیت دارند.

انتهای پیام/۴۱۰۵/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *