برهانی: بحران کرونا درگیری‌ها در منطقه را کاهش داد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

سید هادی برهانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در خاورمیانه تحول چشمگیری بعد از شیوع ویروس کرونا شاهد هستیم؛ نوعی همدلی و روحیه آشتی جویی را بین ملت‌ها و دولت ها شاهد هستیم که با توجه به شرایط منطقه تحول مهمی است. خاورمیانه بیش از هر منطقه دیگری درگیر خشونت، درگیری و جنگ بوده است و سالها منطقه از این جهت صدمه دیده است.

وی ادامه داد: اما با همه دیدگاه های متضاد که میان کشورها در منطقه وجود دارد متوجه ویروس کرونا و همه گیری این بیماری به عنوان دشمن مشترک شدند و نفرت ها کمرنگ و ضعیف شدند و یک دیدگاه مشترک برای همکاری به وجود آمد.

وی در پاسخ به اینکه تا چه اندازه شرایط فعلی می تواند در آینده ادامه یابد و دوباره درگیری ها و دشمنی ها از سر گرفته نشود اظهار کرد: معتقدم این مساله به نحوه تعامل رهبران کشورهای منطقه با یکدیگر بستگی دارد. به نظرم شرایط به وجود آمده یک فرصت است که موجب شده درگیری ها فروکش کند و باید تلاش کرد این شرایط استمرار یابد. متاسفانه تحت تاثیر سیاست این کشورها در سال‌های طولانی دشمنی و نفرت در میان ملت ها نیز نفوذ کرده است به طوری که حتی اگر دولت ها بخواهند شرایط را تغییر دهند ملت ها مقاومت می کنند. خوشبختانه شرایط فعلی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تاثیرات آن بر زندگی و سیاست های کلی کشورها موجب شده افکار عمومی هم تا حدود زیادی دشمنی را کنار بگذارند.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: الان فرصت خوبی برای طرح ابتکارات آشتی جویانه و رفع دشمنی و اختلافات است.

برهانی در پاسخ به این که ایران در یکی دو سال گذشته و در دولت روحانی چندین بار ابتکاراتی را برای حل مشکلات طرح کرده اما دیگر کشورها اهمیتی ندادند و به جایی نرسید؟ گفت: ایران در چندین مرحله پیشنهاداتی داده است اما این پیشنهادها مشکلاتی دارند از جمله اینکه افکار عمومی ایران آماده آشتی با کشورهای منطقه نیست. همچنین ابتکار عمل یک هدف واقعی دارد و یک هدف تبلیغاتی که معتقدم خیلی از طرح هایی که ایران مطرح می کند جنبه تبلیغاتی اش قوی تر بوده است. علاوه بر این ایران همواره در این طرح ها خواسته برنده هر مجادله ای باشد در حالی که با توجه به تجربه مذاکرات هسته ای می دانیم یک توافق زمانی به دست می آید که مبتنی بر بازی برد برد مذاکره شود.

این کارشناس مسائل بین الملل و منطقه در پاسخ به اینکه کشورهای جهان تا چه اندازه در مقابله با ویروس کرونا موفق عمل کرده اند، تصریح کرد: در کشورهایی که رفت و آمد و تعاملات مختلف زیاد است شیوع این ویروس بیشتر بوده بوده است. در بین این کشورها آنها که از نظم آهنین اجتماعی و سیاسی برخوردار بودند بهتر توانستند با این ویروس مقابله کنند مثل ژاپن و کره جنوبی. برخی کشورها از قدرت مرکزی خوب و اقتدارگرا برخوردارند که تصمیمات خود را با قدرت و بی رحمی در کشورشان اعمال کردند اما کشورهایی که سیستم مردم‌سالاری و دموکراسی را داشتند مثل کشورهای اروپایی از مشکلات بیشتری برای مقابله با این ویروس رنج بردند و نتوانستند در این داستان خوب و موفق عمل کنند. 
انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *