برخی وکلا با شگرد روند رسیدگی پرونده‌ها را تغییر می‌دهند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در دیدار حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابراهیم رئیسی با تبریک انتصاب وی به‌عنوان رئیس قوه قضائیه، برای وی در این مسئولیت حساس، مهم و خطیر آرزوی توفیق کرد و گفت: امیدواریم در دوره مدیریت حضرتعالی تحول همه‌جانبه‌ای در دستگاه قضا صورت گیرد چراکه شما مرد تحول هستید.

وی در ادامه با بیان توصیه‌هایی مهم خطاب به رئیس و دیگر مسئولان دستگاه قضا، تصریح کرد: قوه قضائیه آبروی نظام اسلامی به شمار می‌آید و عدالت مطلوب خود را در این دستگاه نشان می‌دهد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تشریح برخی مشکلات اساسی موجود در قوه قضاییه، بر لزوم تشکیل کارگروه‌هایی برای آسیب‌شناسی و اقدام لازم جهت رفع آن‌ها تأکید کرد و در ادامه افزود: یکی از مشکلات مهم موجود که البته معلول عوامل مختلفی همچون کثرت پرونده‌ها و تشریفات دست و پاگیر است، روند طولانی رسیدگی به پرونده‌ها است که گاهی سبب می‌شود افراد از پیگیری حق خود و مراجعه به دادگستری صرف‌نظر کنند.

وی زندانیان مهریه را از دیگر مشکلات موجود در دستگاه قضا دانست و گفت: متأسفانه دادگاه‌ها در این زمینه اصل را بر ایسار زوج می‌گذارند و فرد را زندانی می‌کنند تا اعسار خود را ثابت کند! درحالی‌که طبق مبانی دینی و فقهی اصل بر اعسار است نه ایسار، مخصوصاً در مورد جوانان. شما باید کارگروهی برای رسیدگی به این مشکل که بخش زیادی از جوانان را دچار مشکل کرده است، تشکیل دهید و با دقت و سرعت این مشکل را حل کنید.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود درباره تقسیط مهریه یادآور شد: بدون شک وقتی مهریه تقسیط شد باید با پرداخت قسط اول زوجه تمکین کند همان‌گونه که در تمام معاملات اقساطی جنس را با پرداخت قسط اول تحویل می‌دهند نه اینکه بگذارند بعد از پرداخت تمام اقساط که گاهی در مورد مهریه به چهل و پنجاه سال طول می‌کشد، طرف تمکین کند.

وی همچنین خواستار نظارت دستگاه قضا بر فعالیت وکلا شد و تصریح کرد: متأسفانه مشاهده‌شده که برخی وکلا با شگردهای مخصوصی که دارند و به‌منظور دستیابی به منافع بیشتر، کاری می‌کنند تا روند رسیدگی به پرونده‌ها طولانی شود، در این خصوص باید فکری کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: گاه بعضی مرتکب قتل عمد شده‌اند و صاحبان خون عمداً در قصاص تأخیر می‌کنند و مجرم سال‌ها در زندان می‌ماند؛ در حالی‌ که این کار درست نیست، زیرا او فقط مستحق قصاص است نه مستحق سال‌ها زندان. باید بلافاصله قصاص کنند و اگر نمی‌خواهند قصاص کنند با کفالت مجرم را آزاد نمایند تا موقع قصاص.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به کثرت پرونده‌های موجود در دستگاه قضا، بر لزوم کار فرهنگی به‌منظور پیشگیری از وقوع تخلفات تأکید کرد و گفت: لازم است در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد و ضمن تهیه گزارش آماری دقیق، این مسئله مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد تا جلوی ورود این‌همه پرونده به قوه قضاییه گرفته شود.

انتهای پیام/۴۰۷۲/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *