برخی در دوره مسئولیت‌شان دیکتاتور بودندو الان ترویج آزادی می‌کنند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در بخش نسل دیروز برنامه «نسل امروز» که روز جمعه (۲۴ خردادماه) با موضوع «عدالت خواهی، شعار یا واقعیت» به روی آنتن رفت، حضور یافت.

وی درباره تفاوت فضای دانشگاهی امروز نسبت به سال‌های گذشته اظهار کرد: اگر به موضوع عدالت دقت نشود و در مسیر تحقق آن تعریف درستی نداشته باشیم محصول آن بی عدالتی می‌شود اما به اسم عدالت از آن یاد می‌کنیم.

زاکانی ادامه داد: باید مبنای درست عدالت مشخص شود و به صورت جامع به موضوع پرداخته شود. باید به جمیع ارزش‌ها و به عدالت در میان تمامی ارزش‌ها توجه ویژه‌ای شود.

وی تصریح کرد: حضرت علی (ع) درباره عدالت می‌فرمایند نشاندن هر چیزی در جای خودش امکانی را به ما می‌دهد که درباره خودمان دچار افراط و تفریط و در مورد دیگران نیز دچار بی عدالتی نشویم.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اجرای عدالت تا کجا باید دنبال شود که مسیر دچار انحراف نشود؟ گفت: اگر مسیر تحقق عدالت مبتنی بر علم و دانش دقیق باشد و دچار خشکی و ظاهرنگری صرف نشود، هرگز دچار سرخوردگی نخواهد شد و این مسیر انتها نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه سره یا ناسره را در حوزه عدالت خواهی تشخیص داده شود؟ بیان کرد: اگر دقت‌ها مبنایی باشد و آبروی افراد رعایت شود و قبل از اجرای عدالت و آبروبری باید دقت کنند این اقدام در مسیر دیگری قابل پیگیری هست و یا خیر. در واقع اطمینان از صحت موضوعات اهمیت دارد.

زاکانی گفت: برخی‌ها حس ماجراجویی دارند و به اسم عدالت خواهی کارهای‌شان را تمام می‌کنند و این بسیار مذموم است. در واقع کاستی‌های خودشان را با خنجر کشیدن روی صورت مردم جبران می کنند.

وی ادامه داد: ممکن است عدالت و آزادی برای برخی‌ها دکان باشد. در حقیقت خودشان در زمان مسئولیت‌شان دیکتاتور بودند و الان ترویج آزادی و عدالت خواهی می‌کنند.

زاکانی تاکید کرد: در حال حاضر نباید آزادی خواهی، استقلال طلبی و عدالت خواهی را سرکوب کرد. اینها ویژگی‌های ممتازی هستند که در کنار هم معنا پیدا می‌کنند و جامعه از آن منتفع می‌شود.

وی افزود: وقتی صحبت از عدالت می‌شود یعنی هر کسی به اقتضای شرایط خود باید فرصت کسب کند و همه باید در پایه‌ای از فرصت‌های برابر قرار گیرند.

زاکانی گفت: در مسیر فرصت‌های برابر ممکن است فردی اقتضائات و توان بیشتری داشته باشد از این رو باید میدان برای رشد و بروز آن ویژگی‌های خاص فراهم شود که این را عدالت می‌گویند.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید هر فرد به اندازه توان خود حرکت کند، گفت: رهبر معظم انقلاب در پیام شأن به جنبش دانشجویی در آبان سال ۸۱ عدالت را به عنوان بزرگترین آرمان جوانان نام می‌برند و مصادیق آن را نیز ذکر می‌کنند و اینکه جوانان تا کجا باید معترض و مطالبه گر عدالت باشند.

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *