برخورد دستگاه قضا با عامل جنایت گیلان عبرت‌آموز خواهد بود/ قانون‌گریزی ارزش نیست؛ احدی حق ندارد قانون را دور بزند

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه با گرامیداشت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، صیانت از خط امام و مکتب سیاسی آن حضرت را وظیفه‎‌ای همگانی دانست و تأکید کرد: امروز ابعاد فکری امام در اندیشه و سیره عملی مقام معظم رهبری بروز و ظهور دارد و زندگی و مواضع ایشان تفسیر و تبیین بارز خط امام است.

رئیس قوه قضائیه، خداباوری، خودباوری و مردم‌باوری را اساس و مبنای خط امام عنوان کرد و افزود: امام (ره) مردم را با همه وجود باور داشتند و اعتمادبه‌نفس را در میان آحاد ملت افزایش دادند و از این ظرفیت عظیم انسانی در گسترش معروفات و نهی از منکرات، زشتی‎‌ها و پلشتی‌‎ها بهره می‎‌بردند.

تلاش امام برای شکل‌گیری جامعه عدالت محور و اخلاقی

رئیسی تصریح کرد: خط و مکتب سیاسی امام (ره) دنبال ایجاد جامعه مبتنی بر عقلانیت، معنویت، عدالت و اخلاق بود و آن حضرت در همه برنامه‎‌هایشان به‌ویژه در تدوین قانون اساسی و طراحی ساختارهای برآمده از آن تلاش داشتند که جامعه‌‎ای عدالت محور، معنویت‎گرا و اخلاقی شکل گیرد.

قانون‎گریزی ارزش نیست؛ احدی حق ندارد قانون را دور بزند

رئیس قوه قضائیه اجرای قانون را شاخص عدالت در جامعه عنوان کرد و با تأکید بر تلاش مؤثر برای رسیدن به جامعه عادل اظهار کرد: قانون‎گریزی ضد ارزش است و هیچ‎کس در هیچ جایگاهی نباید به خود اجازه دهد قانون را دور بزند یا از آن تخطی کند.

آفات نادیده گرفتن اولویت‌‎ها در اجرای قانون

رئیسی بابیان این‎که اجرای قانون باید عادلانه، به‌دوراز تبعیض و مبتنی بر اولویت‌‌‎ها باشد، افزود: اگر در اجرای عدالت اولویت‌‎ها در نظر گرفته نشود، به‌‎جای برخورد با قاچاق سازمان‌‎یافته با کول بران برخورد می‌‎شود و به‎‌جای تخریب ساختمان‌‎‌های مجلل و شبه کاخ‌هایی که به‎‌صورت غیرمجاز و غیرقانونی ساخته می‌‎شوند، با آلونک‎‎‌ها برخورد می‎‌شود که این رویه اصلاً درست نیست.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: شهرداری‎‌‌ها و دستگاه‎‌‌هایی چون جهاد کشاورزی باید در اجرای قانون و برخورد با تخلفات با کسانی که با پول و ثروت هنگفت، در مناطق خوش آب‌وهوا به‌‌صورت غیرمجاز ساخت‌وساز می‌‎کنند برخورد کنند؛ در برخورد با قاچاق نیز اگر با دانه‎‌درشت‎‌ها و قاچاق سازمان‎یافته برخورد قاطع شود، موارد کوچک و جزئی هم تمام می‎‌شود.

آمادگی دستگاه قضا در تعامل با مجلس جدید برای تحقق مطالبات رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد و فرهنگ

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم و منشور مقام معظم رهبری برای ترسیم نقشه راه نمایندگان جدید ملت، توجه به اقتصاد و فرهنگ را از مهم‌ترین محورهای این منشور دانست و بر تعامل دستگاه قضایی با قوه مقننه در پیشبرد اهداف و برنامه‌‎های نهاد قانون‌گذاری در این دو حوزه تأکید کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به لزوم برخورد قاطع با متجاسران به قانون و تهدیدکنندگان نظم و امنیت، خاطرنشان کرد که همکاری قوای سه‌گانه در کشور می‌‎تواند در گسترش عدالت و احساس امنیت از سوی مردم نقش اساسی داشته باشد.

رئیسی افزود: ضابطان قضایی و همکاران ما در دستگاه قضا به‌هیچ‌عنوان نباید با کسانی که با سرقت‎‌های حرفه‎‌ای و اقداماتی چون کیف‎قاپی زندگی مردم و امنیت روانی آن‌‌ها را به خطر می‌‎اندازند، کوچک‌‎ترین مسامحه و مماشات کنند و با این افراد باید قاطعانه برخورد کرد.

بی‎‌تردید با عامل جنایت گیلان برخورد عبرت‎‎آموز خواهد شد

رئیس قوه قضائیه همچنین به موضوع قتل دختر ۱۳ساله گیلانی اشاره کرد و با تأکید بر این‎که برخورد دستگاه قضا با عامل این جنایت عبرت‎‎آموز خواهد بود، درعین‌حال از مراکز علمی و دانشگاهی خواست که به آسیب‌‎شناسی مسائل اجتماعی بپردازند تا ریشه و علل و عوامل چنین جنایات هولناکی که احساسات عمومی را جریحه‌‎دار می‎‌کند، موردبررسی قرار گیرد.

رئیسی یکی از علل و عوامل اصلی حوادث و جنایاتی نابخشودنی همچون حادثه گیلان را دوری از اخلاق و معنویت دانست و متذکر شد: عدالت در توزیع ظرفیت‎ها، تأمین معیشت مردم و توجه به اخلاق و معنویت در جامعه از مهم‌‌ترین اصول کاهش ناهنجاری‎های اجتماعی و اقتصادی است که باید بیش از همه موردتوجه مسئولان اجرایی قرار گیرد.

قتل جوان سیاه‎پوست توسط پلیس جلوه‎ای از آمریکای بی‎نقاب بود

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنانش به اعتراضات مردمی در ۲۷ شهر آمریکا پس از قتل ناجوانمردانه یک شهروند رنگین‌پوست به دست پلیس این کشور اشاره کرد و آن را فریاد بلند مردمی دانست که سال‎هاست حقوقشان زیر سایه نژادپرستی نظام استکباری آمریکا و دیگر کشورهای غربی نادیده گرفته شده است.

رئیسی گفت: امروز با هویدا شدن چهره بی‌نقاب آمریکا بر همگان ثابت‌شده این کشور بزرگ‎ترین ناقض حقوق بشر و قطعنامه‎های سازمان ملل و میثاق‎های بین‌المللی است و معترضان آمریکایی با شعار «بگذارید نفس بکشیم»، مدیریت این نظام استکباری و مدعیان حقوق بشر در غرب و ایادی آن‌ها در منطقه را به چالش کشیده‎اند که امید است آتش این خشم دامن‌گیر رهبران نظام سلطه شده و آن‌ها را به زیر کشد.

تأمین نیاز مسکن همکاران قضائی در زمین غیرقانونی ممنوع است

رئیس قوه قضائیه همچنین در واکنش به گزارش یکی از مسئولان عالی قضائی کشور درباره استقبال مردم از ورود دستگاه قضائی به تصرفات غیرمجاز افراد و دستگاه‎ها در اراضی ملّی اظهار کرد: این مسئله درباره همکاران ما در قوه قضائیه نیز صدق می‎کند. مسئولان استان‎ها باید به‌شدت مراقبت کنند که برای تأمین مسکن و نیاز کارکنان و قضات، مسیرهای کاملاً قانونی طی شود، چراکه سوءاستفاده از جایگاه و موقعیت‎های شغلی به قیمت آبروی دادگستری تمام می‎شود. ما با تأمین نیاز موافقیم اما نه به قیمت آبروی دادگستری و مقام معظم رهبری نیز فرمودند حتی نباید مسجد و مدارس علمیه هم در زمین غیرقانونی ساخته شود.

همچنين موضوع بازنگری در نحوه اعمال ماده 477 قانون آيين دادرسی كيفری مبنی بر اعاده دادرسی در خصوص آراء صادره از محاكم كه خلاف بين شرع و يا قانون تشخيص داده می‌شود نيز در دستور كار دو جلسه اخير شورای عالی قوه قضائیه قرار گرفت كه پس از بررسی‌های دقيق و كارشناسی، جمع‌بندی در اين موضوع به كميسيون تخصصی به رياست معاون اول قوه قضائيه ارجاع شد تا نتيجه جهت تصويب نهايی به رئيس قوه قضائيه تقديم شود.

انتهای پیام/۴۱۴۵

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *