برجام گیت

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش ایسنا، روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور در یادداشتی با عنوان ” برجام گیت” نوشت: تلاش‌های متعدد آمریکا برای اعمال محدودیت و تحریم‌های گسترده در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران با مخالفت اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت این سازمان مواجه شد و این کشور گرفتار فضاحت و انزوایی بی سابقه در عمر استعماری خود شده است.

با راه یافتن دونالد ترامپ به کاخ سفید این کشور به صورت شفاف و واضح علیه تمامی معاهدات و تعهدات بین المللی آمریکا رویکردی تخاصمی و یک جانبه گرفت و آمریکا از غالب توافقنامه‌های بین‌المللی خارج شد. ترامپ بنا به وعده انتخاباتی خود حتی به توافق بین‌المللی این کشور به همراه پنج کشور موثر و اتحادیه اروپا و سازمان ملل در برجام پایبند نماند و با خروج از برجام علاوه بر به چالش کشیدن نظام بین الملل و تعهدات ناشی از اراده جامعه جهانی در سازمان ملل اقدام به وضع شرایط سختگیرانه تری با ایران نمود تا مطابق نظر و میل خود به توافق دوجانبه استعماری جدیدی با این کشور دست یابد.

یکی از انتظارات واهی دولت جمهوریخواه آمریکا، تقابل شتابزده و عجولانه ایران در خروج این کشور از برجام بود اما ایران با رهبری هوشمندانه و بصیرانه رهبر معظم انقلاب نه تنها از برجام خارج نشد و در مقابل از ظرفیت های برجام در تعلیق تعهدات داوطلبانه خود استفاده کرده و شرایط فناوری هسته ای خود را به دوران پیش از برجام نزدیک کرد، بلکه با زیرکی و ظرافت توانست شرایطی را رقم بزند تا  برجام گیت به کابوس دونالد ترامپ تبدیل شود.

برجام مانند هر پیمان و توافقی دارای پتانسیل هایی است که استفاده از این شرایط با توجه به رویکرد طرفین توافق می تواند حداکثری یا حداقلی تا مرز تقریبا هیچ باشد اما قطعا همبستگی و یگانگی در بهره گیری از مفاد هر توافقنامه می تواند دستاوردهای حداکثری تا حد موفقیت را به دنبال داشته باشد. در این مقطع تاریخی صرف ماندگاری در برجام به همراه تاکتیک مقاومت حداکثری که از تدابیر ارزنده رهبر انقلاب بود توانست برجام گیت را برای دولت دونالد ترامپ رقم بزند و این کشور مستاصل و ناتوان از استفاده از ظرفیت برجام، متحدان سنتی خود را نیز در این زمینه از دست داده و به روش راهزنان و شیوه قلدری به دنبال جبران شکست های خود باشد.

قطعا هوشیاری و وحدت و همدلی مسئولین در مواجه با شیطنت‌های آمریکای زخم خورده و  مجاهدت و خدمت صادقانه به مردم می تواند شکست های دیگری در مقابل تهدیدات بالقوه و خطرناک  ترامپ قمارباز، برای این کشور رقم بزند.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *