بدهی دولت به بانک‌ها ۱۷۹ هزار میلیارد تومان شد

دارایی‌های خارجی بانک‌ها، طی ۷ ماهه امسال ۱۰.۸ درصد افزایش یافته و همان‌طور که پیش از این اشاره شد، سپرده قانونی بانک‌ها به رقم ۱۴۲ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

بدهی بخش دولتی به بانک‌ها ۱۸۳ هزار و ۲۵۳ میلیارد تومان برآورد شده که سهم دولت از این بدهی ۱۷۹ هزار و ۷۰ میلیارد تومان است. بدهی بخش غیردولتی به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که درواقع مانده تسهیلات اعطایی است، ۹۹۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان را ثبت کرده است. این میزان در ۷ ماهه امسال ۸.۶ درصد و در یک سال منتهی به مهرماه سال جاری ۱۷ درصد افزایش داشته است.

سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ۱۳۶۸ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۱۱۵۲ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان آن سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار است. سهم سپرده دیداری ۱۲۹ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان، سپرده‌های قرض‌الحسنه ۶۶ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان و سایر سپرده‌ها ۲۰ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان است.

اما بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ماه مهر هم به روند افزایشی خود ادامه داده، به‌طوری‌که حجم کل بدهی‌ها به ۱۱۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان رسیده است. این رقم  طی ۷ ماهه امسال ۱۲.۷ درصد و در یک سال منتهی به مهر ۱۴.۵ درصد رشد داشته است.

آنچه که در این بخش حائز اهمیت است، ترکیب بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است؛ چراکه بخش عمده این رشد بدهی از سوی بانک‌های خصوصی  شکل می‌گیرد. در مهرماه رقم درج‌شده از بدهی بانک‌های تجاری دولتی ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان (۶- درصد)، بدهی بانک‌های تخصصی دولت ۴۸ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان (۲.۲- درصد) و بدهی بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری ۵۲ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان است.

بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری طی ۷ ماهه امسال ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت کرده‌اند، درحالی‌که از بدهی بانک‌های تجاری و تخصصی دولتی کاسته شده است. رشد لجام‌گسیخته بدهی بانک‌های غیردولتی به بانک مرکزی طی ۴ سال اخیر ادامه داشته و از ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در شهریور ماه ۹۲ به این رقم رسیده است.

در بخش سپرد‌ه‌های بخش غیردولتی، مانده سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌های تجاری دولتی ۲۶۴ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان، نزد بانک‌های تخصصی دولتی ۱۳۶ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان و نزد بانک‌ها و مؤسسات غیردولتی ۹۶۷ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان است.

*شبکه بانکی/ ارقام به میلیارد تومان

* بدهی بانک‌های تجاری دولتی/ ارقام به میلیارد تومان

*بانک‌های تخصصی دولتی/ ارقام به میلیارد تومان

* بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری/ ارقام به میلیارد تومان

انتهای پیام/

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *