بانک مرکزی انگلیس حاضر به گشایش حساب تسویه برای بانک‌های ایرانی نشد

کد خبر : ۵۵۷۱۵
تاریخ انتشار : ۲ فروردین ۱۳۹۶

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ظاهرا درخواست ایران از بانک مرکزی انگلیس، برای ایجاد حساب‌های ویژه تسویه برای بانک‌های ایرانی نزد این بانک، پیشرفت چندانی نداشته است.

 

به گزارش بانک مردم به نقل از تسنیم، منابع آگاه گفتند، بانک مرکزی انگلیس ظاهرا در حال حاضر و به رغم گذشت بیش از یک سال از زمان لغو تحریم‌ها، علاقه‌ای به حل بن بستی که مانع از حضور بانک های ایرانی در لندن شده ندارد.

ناکامی ایران در متقاعد کردن بانک های غربی برای همکاری با سیستم بانکی این کشور، یکی از موانع عمده ای است که مانع از پیوستن مجدد ایران به تجارت جهانی می شود.

ایجاد حساب های تسویه بانک مرکزی انگلیس برای بانک مرکزی ایران یا شعب بانک های ایرانی در انگلیس، این اجازه را به بانک های ایرانی می دهد که دریافت و پرداخت های خود را به استرلینگ انجام دهند.

یک منبع غربی گفت: «این اقدام یک پیام بزرگ به بازار ارسال خواهد کرد. کدام بانک تجاری عملا تمایل دارد پرداخت های بانک مرکزی انگلیس متوقف شود؟ هیچ بانکی»

یک مقام ارشد بانکی ایران در این باره گفت: «بانک مرکزی انگلیس هر چیز مرتبط با ایران را به حالت تعلیق در آورده است. حتی یک برنامه دیدار نیز لغو شده است. همه چیز متوقف شده است.»

هرچند تحریم های اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران در ژانویه سال گذشته میلادی لغو شده، اما دولت آمریکا همچنان تحریم هایی را به بهانه برنامه موشکی ایران اجرا می کند و دولت ترامپ قول داده که موضع سختگیرانه ای را در قبال ایران اتخاذ کند.

بانک های غربی که نگران از متهم شدن به نقض تحریم های آمریکا هستند، در خصوص معاملات مرتبط با ایران بسیار محتاطانه عمل می کنند.

حتی سفارت ایران در لندن هم تاکنون نتوانسته یک حساب بانکی انگلیسی باز کند.

۳ بانک ایرانی ملی، سپه و بانک بین المللی پرشیا دارای شعبه در انگلیس هستند.

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *