ایران هیچ سیگنال و پیامی برای مذاکره با آمریکا نداده است

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی و امنیتی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، امیر دریابان علی شمخانی صبح امروز در حاشیه همایش بین‌المللی دفاع و امنیت در غرب آسیا در جمع خبرنگاران گفت: ایران راهبرد تسلیم‌ناپذیری و مأیوس‌سازی آمریکا را اتخاذ کرده است. ایران نیرویی در سطح منطقه ندارد که بخواهد آن را خارج کند نیروهای ما مستشاران نظامی بودند و تنها بحث مشاوره را انجام می‌دادند، لذا ملت‌های منطقه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن خودشان از کشورهایشان دفاع می‌کردند و ما هیچ نیرویی در منطقه نداریم.

وی ادامه داد: مسئله دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که ایران هیچ سیگنال و پیامی برای مذاکره با آمریکا نداده و آمریکایی‌ها ثابت کرده‌اند که قابل‌اعتماد نیستند، تاریخ مذاکرات هم این موضوع را تأیید می‌کند. مسئله دیگر این است که این آمریکایی‌ها هستند که پیام می‌دهند و اعلام آمادگی برای مذاکره می‌کنند نه جمهوری اسلامی ایران.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ایران به دنبال تحقق ثبات در افغانستان است، گفت: طالبان به دنبال این است که بتواند با دولت این کشور به مصالحه برسد. جمهوری اسلامی نیز به دلیل عدم سلطه‌گری و صلح‌طلبی می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول برای صلح و ثبات برسد.

شمخانی درباره ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه در سوریه، تصریح کرد: ما روند مذاکرات آستانه را دنبال می‌کنیم و بعد از سرکوب تروریست‌ها یک کار مشترک میان طرفین در حال اجراست تا بتوانیم در روند تکمیل قانون اساسی و واگذاری قدرت و حق انتخاب به مردم همکاری داشته باشیم این همکاری به دلیل پیروزی‌های اخیر فراهم شده است. البته در شرق فرات موضوع پیچیده‌تر است و نیاز مذاکرات بیشتری میان طرفین احساس می‌شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد مذاکره آمریکا با ایران، گفت: زمانی که در افغانستان بودم، آن‌ها توسط نمایندگانی به ما اعلام کردند که آماده مذاکره با ایران هستیم.

انتهای پیام/۴۰۷۹/۴۰۷۱/

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *