اوحدی: فاجعه منا در تاریخ اسلام بی‌سابقه است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه فاجعه منا در تاریخ اسلام بی‌سابقه بود، گفت: حجاج هزینه تامین امنیت خویش را به عربستان پرداخت کرده بودند اما با بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آنان بسیاری از حجاج به شهادت رسیدند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم، سعید اوحدی در دیدار با آیت‌الله صافی گلپایگانی که همزمان با نخستین سالگرد شهادت شهدای منا و با حضور مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران و خانواده معظم شهدای منا انجام شد اظهار کرد: در دیدار با خانواده‌های شهدای منا آنچه دیدیم ظاهر غم و اندوه و مصیبت و باطن زیبا نگریستن به این شهادت‌ها و عظمت این شهدا است.

وی تاکید کرد: این نوع نگاه خانواده معظم شهدای منا الگو گرفته از نگاه حضرت زینب (س) است که با آن همه مصیبت و غم فرمود «ما رایت الا جمیلا».

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: فاجعه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بود؛ در این فاجعه ۷ هزار میهمان خدا در حرم امن الهی به شهادت رسیدند. این در حالی بود که حجاج هزینه تامین امنیت خویش را نیز به عربستان پرداخت کرده بودند اما با بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آنان بسیاری از حجاج به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص که نباید فاجعه منا فراموش شود افزود: زائران بعد از درک عرفه و وقوف در مشعر به دلیل بی‌کفایتی اداره کنندگان حج مظلومانه به شهادت رسیدند.

اوحدی اضافه کرد: این فاجعه در سه مرحله اتفاق افتاد، مرحله اول محل وقوع بود که موجب ازدحام و کشته شدن تعداد زیادی شد. مرحله دوم مجروحینی که در بیمارستان‌ها از کمترین امکانات بی‌بهره بودند و حتی دستگاه احیا برای آنان فراهم نبود و مرحله سوم برخورد با ابدان مطهر این شهدا بود. پنج هزار شهید که در تریلی‌های غیر استاندارد در گرمای عربستان پنج روز باقی ماندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *