اوحدی: فاجعه منا در تاریخ اسلام بی‌سابقه است

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه فاجعه منا در تاریخ اسلام بی‌سابقه بود، گفت: حجاج هزینه تامین امنیت خویش را به عربستان پرداخت کرده بودند اما با بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آنان بسیاری از حجاج به شهادت رسیدند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم، سعید اوحدی در دیدار با آیت‌الله صافی گلپایگانی که همزمان با نخستین سالگرد شهادت شهدای منا و با حضور مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران و خانواده معظم شهدای منا انجام شد اظهار کرد: در دیدار با خانواده‌های شهدای منا آنچه دیدیم ظاهر غم و اندوه و مصیبت و باطن زیبا نگریستن به این شهادت‌ها و عظمت این شهدا است.

وی تاکید کرد: این نوع نگاه خانواده معظم شهدای منا الگو گرفته از نگاه حضرت زینب (س) است که با آن همه مصیبت و غم فرمود «ما رایت الا جمیلا».

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: فاجعه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بود؛ در این فاجعه ۷ هزار میهمان خدا در حرم امن الهی به شهادت رسیدند. این در حالی بود که حجاج هزینه تامین امنیت خویش را نیز به عربستان پرداخت کرده بودند اما با بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آنان بسیاری از حجاج به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در این خصوص که نباید فاجعه منا فراموش شود افزود: زائران بعد از درک عرفه و وقوف در مشعر به دلیل بی‌کفایتی اداره کنندگان حج مظلومانه به شهادت رسیدند.

اوحدی اضافه کرد: این فاجعه در سه مرحله اتفاق افتاد، مرحله اول محل وقوع بود که موجب ازدحام و کشته شدن تعداد زیادی شد. مرحله دوم مجروحینی که در بیمارستان‌ها از کمترین امکانات بی‌بهره بودند و حتی دستگاه احیا برای آنان فراهم نبود و مرحله سوم برخورد با ابدان مطهر این شهدا بود. پنج هزار شهید که در تریلی‌های غیر استاندارد در گرمای عربستان پنج روز باقی ماندند.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *