اهدای آرامگاه به اهداکنندگان عضو در قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مهدی شادنوش در حاشیه مراسم رونمایی از تندیس اهدای عضو در بهشت زهرا (س) گفت: به‌منظور ترویج فرهنگ اهداء عضو به هر اهدا‌کننده، یک آرامگاه در قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا (س) اهدا می‌شود و به یک نفر از خانواده درجه یک آنها هم در همان نزدیکی، آرامگاهی تعلق می‌گیرد. 
 
وی ادامه داد: در همکاری با شهرداری شهرستان‌ها نیز با تخصیص بوستان‌هایی تحت عنوان بوستان نفس و قطعاتی در آرامگاه‌های سراسر کشور با عنوان آرامگاه اهداکنندگان زندگی، تلاش داریم که فرهنگ اهداء عضو را به‌عنوان یک فرهنگ ایثار در کشور ترویج دهیم.
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۸ هزار و ۶۰۰ نفر در نوبت پیوند کلیه هستند و در مجموع برای اعضای مختلف بدن حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند که بسیاری از آنها تنها راه ادامه حیاتشان پیوند است.
 
وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ که بالاترین اهداء عضو را طی چند سال اخیر داشتیم تنها ۹۲۶ نفر اعضای خود را اهدا کردند که در برابر حدود چهار هزار مرگ مغزی در کشور که امکان اهداء عضو داشتند تنها ۲۵ درصد به حساب می‌آیند، این در حالی است که یک فرد می‌تواند هشت عضو را اهدا کند و اگر هر کدام از این افراد تنها سه عضو اهدا کنند مطمئناً لیست انتظار از میان برداشته خواهد شد.
 
شادنوش با اشاره به اینکه برای اهداء عضو نیازمند ترویج فرهنگ بیش از پیش آن هستیم تأکید کرد: باید اطلاع‌رسانی شود کسی که دچار مرگ مغزی می‌شود تحت هیچ شرایطی امکان بازگشت به حیات را نخواهد داشت و تنها ساعات محدودی را برای تصمیم‌گیری در خصوص اهدا زمان دارند.
 
گفتنی است؛ قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا (س) به‌عنوان قطعه جدید اهداکنندگان عضو در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/۴۱۰۵/پ

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *