انگلیس به «نازنین زاغری» مصونیت دیپلماتیک اعطا کرد

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، تصمیم دولت انگلیس برای اعطای رسمی مصونیت دیپلماتیک به «نازنین زاغری» تبعه ایرانی- انگلیسی بازداشتی در تهران نشانه دیگری از افزایش تلاش‌های مقامات لندن برای تضمین آزادی این محکوم امنیتی است.

در واقع، دولت انگلیس با این اقدام که به لحاظ دیپلماتیک و حقوقی بسیار نادر است، نشان داد که قصد دارد پرونده بازداشت نازنین زاغری را نه به عنوان یک موضوع در سطح کنسولی، بلکه به عنوان یک مناقشه رسمی و حقوقی با ایران مطرح نماید.

دولت انگلیس با اعطای این مصونیت مدعی آن است که نحوه برخورد ایران با نازنین زاغری برخلاف معیارهای پذیرفته شده بین المللی است و از این پس، دیپلمات‌های انگلیس در دیدار با همتایان ایرانی خود بر سر پرونده نازنین زاغری، نه تنها پشتیبان منافع یک شهروند انگلیسی بلکه حافظ منافع کل دولت انگلیس هستند.

اعطای این مصونیت احتمالاً اتخاذ یک اقدام قانونی و بین المللی علیه ایران را برای دولت انگلیس امکانپذیر می‌سازد که دامنه این اقدام بین المللی از درخواست بازرسی گرفته تا تقاضای مذاکرات و حتی تقاضای جبران خسارت برای یک «اقدام بین المللی غیرقانونی» در نوسان خواهد بود.

افزون بر این، اعلام مصونیت دیپلماتیک دست دولت انگلیس را برای طرح پرونده نازنین زاغری در مجامع بین المللی همچون سازمان ملل باز می‌کند. در واقع، اکنون پرونده نازنین زاغری به سطح یک مناقشه رسمی میان دو دولت ارتقا یافته و دولت انگلیس در تلاش برای جلب متحدانی در عرصه بین الملل برای اعمال فشار جمعی بر تهران است.

گفته می‌شود یکی از دلایلی که سبب شد دولت انگلیس تاکنون از اعطای مصونیت دیپلماتیک به نازنین زاغری سرباز زند، نگرانی و بیم مقامات لندن از وخیم‌تر شدن اوضاع بوده است.

شایان ذکر است، نازنین زاغری که دارای تابعیت دوگانه ایرانی – انگلیسی است، از بهار سال ۲۰۱۶ تاکنون به اتهام تلاش برای سرنگونی نظام در ایران زندانی است.

به گزارش مهر، «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس دو ماه پیش در یک مصاحبه ایران را متهم کرد که نازنین زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز را به منظور فشار دیپلماتیک بر لندن به گروگان گرفته است. جرمی هانت در این مصاحبه‌ای رادیویی که روز جمعه ۷ دی انجام شد، مدعی شد: «نازنین تنها کسی نیست که به منظور فشار دیپلماتیک به گروگان گرفته شده و علیرغم آنکه از هر نظر بیگناه است، در زندان به سر می‌برد».

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *