انتقال وجه اشتباه ۳۵ میلیارد دلاری از سوی دویچه بانک آلمان

به گزارش بانک مردم به از ایبنا، دویچه بانک، بزرگترین بانک آلمان اعلام کرد که «اشتباه عملیاتی» این بانک با یک صرافی که با آن داد و ستد می کرد منجر به خروج ۳۵ میلیارد دلار از حساب دویچه بانک بصورت اشتباه در قالب پرداخت وثیقه شد. این حادثه در اواخر ماه مارس اتفاق افتاد.

مشخص نیست که چه میزان پول دویچه بانک قصد پرداخت کردن داشته است؛ اما مبلغ انتقال داده شده ۵ میلیار دلار بیش از مجموع ارزش بازار دویچه بانک است.

این بانک اعلام کرد زمانی که درحال انتقال پول به عنوان وثیقه به حساب خود در صرافی بین المللی Eurex بود که این اتفاق رخ داد. همچنین بعضی مواقع گذاشتن وثیقه بیشتر به عنوان ضمانت بازپرداخت از سوی سرمایه گذاران لازم است.

این اشتباه ظرف چند دقیقه شناسایی و تایید شد. سخنگوی دویچه بانک اعلام کرد که با دقت در حال بررسی دلایل این اشتباه بمنظور جلوگیری از تکرار مجدد آن هستیم.

همچنین در اوایل ماه جاری میلادی هم «جان کرایان» مدیر عامل این بانک به دلیل عملکرد ضعیف خود برکنار شد. سهام دویچه بانک در زمان زمامداری او بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد و از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد سودی نصیب این بانک نشده است.

به گفته برخی از تحلیل گران اقتصادی، زمانی که چنین اشتباه بزرگی در انتقال وجه صورت می گیرد حاکی از ناکافی بودن کنترل این بانک بر امور مالی است و این نوع حوادث نشان می دهند که مشکلات این بانک بسیار بزرگ است و سریع قابل حل نیستند.

بر پایه این گزارش، پیش از این هم دویچه بانک در سال ۲۰۱۵ میلادی مبلغ ۶ میلیارد دلار را به صورت اشتباه به صندوق پوشش ریسک آمریکا در بخش ارزی خود پرداخت کرده  بود؛ اما مبلغ انتقال داده شده روز بعد به حساب دویچه بازگردانده شد.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *