انتقاد شدید تولیت آستان قدس رضوی از آل سعود

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه به جایگاه رفیع علم و دانش‌افزایی اشاره و بابیان اینکه حقیقت علم در عبودیت و بندگی خداوند است، اظهار کرد: مباحث عقاید، اخلاق و احکام، علوم الهی هستند و دیگر دانش‌ها از قبیل زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، طبابت و غیره به‌شرط آنکه فرد را به توحید و عبودیت هدایت کند، علمی ارزشمند محسوب می‌شود.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه علوم باید در سرشت و جان آموزنده رخنه کند، به‌طوری‌که تمام رفتار و شئون زندگی او را در برگیرد، عنوان کرد: یادگیری فرمول‌ها بسیار ارزشمند است، اما فقیه کسی است که علم مطبوع داشته باشد و این یعنی فقه در جان و سرشت او نشسته باشد.

وی علم را بر دو نوع مسموع و مطبوع دانست و توضیح داد: اگر علم در جان بنشیند و در سرشتِ انسان جای بگیرد، آنگاه علم مطبوع است بنابراین فقیه کسی است که علم و دین در جان و سرشتش نشسته باشد.

رئیسی افزود: تفاوت علمای دین و روحانیون بزرگ تشیع با سایر افرادی که انسان‌ها را به خیر و صلاح دعوت می‌کنند، این است که علمای دین در قله معرفت و اخلاق هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تفاوت میان «سیاقت» و «قیادت» افزود: نکته اساسی در مسئله علم، علم‌آموزی، عالم شدن و رسیدن به قله کمالات انسانی، این است که بیان، قلم، نفوس مستعده و تمام گام‌های انسان برخوردار از «علم صائب» و «عمل صالح» شود و فقیه حقیقی کسی است که دارای علم صائب و عمل صالح است و جایگاه قیادت دارد.

جلوه ارزشمند علم در جامعةالمصطفی العالمیه

تولیت آستان قدس رضوی با تجلیل از اقدامات ارزشمند جامعةالمصطفی العالمیه در توسعه علم و دانش اسلامی در جهان، این مرکز آموزش عالی را جلوه ارزشمندی از علوم اسلامی معرفی و تصریح کرد: جامعةالمصطفی العالمیه از برکات الهی برای جامعه اسلامی است و طلاب عالم بسیاری را از سراسر جهان تربیت‌کرده و سبب اشاعه مکتب اهل‌بیت(ع) شده است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان علم و حکمت حقیقی را تنها نزد اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) دانست و با تأکید بر اینکه دانش‌آموختگان مکتب امام صادق(ع) هرکجای عالم باشند، منشاء خیر و برکات بسیاری هستند، گفت: امروز علمایی چون شیخ عیسی قاسم، شیخ زکزاکی، سید حسن نصرالله و غیره به‌عنوان دانش‌آموختگان فرهیخته مکتب امام صادق(ع) جهان را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند و استکبار را به استیصال کشانده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری حکومت‌های جور را منشاء همه مفاسد عالم خواند و گفت: حکومت پهلوی انکر منکرات بود و این مسئله را امام و رهبری و بزرگان انقلاب خوب شناختند و علیه آن قیام کردند و تنها حکومت اسلامی را در جهان برپا داشتند و امروز وظیفه همگان صیانت و دفاع از اعرف معروفات که اصل نظام اسلامی است، می‌باشد.

وی ادامه داد: امروز در سایه حکومت جور آل‌سعود و آل‌خلیفه فجایع بزرگی در جهان علیه بشریت به وقوع می‌پیوندد و حکام جور غربی نیز بزرگ‌ترین ظلم را به مردم خود روا می‌دارند که همانا صدّ عن سبیل الله است.

رئیسی رسالت علما و مبلغان دینی را در معرفی و تبیین احکام اسلام و سخنان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بسیار خطیر خواند و خاطرنشان کرد: با توجه به افتضاحاتی که جریانات سلفی و داعش در جهان به بار آوردند، امروز توجه دنیا به اسلام ناب محمدی و عقلانی تشیع، بسیار افزایش‌یافته و بسیاری دریافتند آن راهی که نجات‌بخش بشریت بوده، اسلام اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است.

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *