انتقاد ثروتی از ثروت‌اندوزی: برخی مدیران ایرانی پنج برابر اوباما رئیس‌جمهور آمریکا حقوق می‌گیرند!

کد خبر : ۳۰۱۲۱
تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: موسی‌الرضا ثروتی نماینده ۳ دوره مجلس و عضو سابق شورای پول و دستمزد در مصاحبه‌ای جنجالی برخی از پشت پرده‌ حقوق‌های نجومی را افشا کرد.

به گزارش بانک مردم، موسی‌الرضا ثروتی در مورد حقوق‌های نجومی برخی از مسوولان گفت که در ایران وزرا ۵ برابر رییس‌جمهور آمریکا حقوق می‌گیرند!

وی در مورد فیش حقوق دههامیلیونی برخی مدیران رده بالا گفت:‌ قانون مدیریت و خدمات کشوری به روشنی در ماده ۶۸ تمام فوق‌العاده‌ها از قبیل سختی کار، ایثارگری، بهره‌وری، عائله‌مندی، حقوق اولاد، بدی آب و هوا در ۱۰ تا ۱۲ مورد ذکر کرده و فاصله بین حداقل حقوق و حداکثر حقوق را ۷ برابر تعیین کرده است.

وی افزود: امسال حداقل حقوق کارمندان دولت ۹۰۰ هزار تومان است که حداکثر حقوق طبق قانون مدیریت خدمات کشوری ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد افزود: اگر همه فوق‌العاده‌ها و امتیازات یک شاغل در سیستم دولتی پرداخت شود که بالاترین حقوق مربوط به رئیس جمهور و سران قوا است که ۱۸ هزار امتیاز تعلق می‌گیرد و همه این عوامل به حقوق آنها اضافه شود، حداکثر حقوق باید ۱۰ میلیون تومان باشد، اما متأسفانه مشاهده می‌شود برخی مدیران حقوق ۵۷ میلیون تومانی و برخی وزرا حقوق ۲۳۵ میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

ثروتی گفت: اخیراً دولت تصویب کرده است که اعضای هیأت مدیره بانک‌های دولتی به صورت ناخالص ۲۵ میلیون تومان و با کسر مالیات و بیمه و سایر کسور به صورت خالص ۱۹ میلیون تومان در ماه دریافت کنند که این مصوبه برخلاف قانون است که از بیت‌المال مسلمین برای هیأت مدیره بانک دولتی پرداخت می‌شود.

نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه هیأت دولت یکسری مصوباتی داشته که غیر قانونی بوده و این مصوبات خود را در هیأت تطبیق مصوبات نیاورده و باید این مصوبات ابطال شود.

*کارانه ۷۰۰ میلیون تومانی برخی پزشکان متخصص

ثروتی گفت: در مورد حقوق پزشکان وزارت بهداشت و درمان تعرفه‌ها را از ۵۰ تا ۴۰۰ برابر اضافه کرد که این غیر قانونی است و هیأت دولت باید آن را باطل کند. براساس همین مصوبه غیرقانونی برخی پزشکان متخصص ماهانه ۷۰۰ میلیون تومان کارانه دریافت می‌کنند و برخی از افراد در وزارت بهداشت ماهی ۲۳۵ میلیون تومان فقط حقوق از دولت دریافت می‌کنند و اگر کارانه هم به این رقم اضافه شود، سر به فلک می‌کشد.

وی افزود:‌ در هیچ جای دنیا یک وزیر بهداشت این قدر حقوق نمی‌گیرد که در ایران دریافت می‌شود. در آمریکا بالاترین حقوق در نظام بهداشت ۱۳٫۵ برابر حداقل حقوق، در انگلستان ۹ برابر، فرانسه ۷٫۵ برابر، هند ۶ برابر اما در ایران ۲۶ برابر دریافت می‌کنند.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: سهم مردم از هزینه خدمات بیمارستانی در بخش بستری شدن در بیمارستان‌های دولتی به خاطر مصوبه مجلس که ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کمک به بهداشت و درمان اختصاص می‌یابد، ۱۰ درصد است، ولی در کارهای خدمات سرپایی این سهم بالاتر است.

ثروتی افزود: ویزیت پزشک متخصص در برخی شهرها ۲۰۰ هزار تومان و در برخی جاها ۳۰۰ هزار تومان است در حالی که قانون می‌گوید ویزیت پزشکان متخصص باید ۳۰ هزار تومان باشد، قبلاً این رقم ۱۰ هزار تومان بود که اخیراً ۳۰ هزار تومان شده است، اما وزارت بهداشت ویزیت پزشکان متخصص را برخلاف قانون ۳۰۰ درصد اضافه کرده است و این برای مردم سخت است و به همین دلیل است که برخی پزشکان متخصص خدا را هم بنده نیستند.

وی گفت: یک نفر که شاگرد اول کنکور وارد دانشگاه شریف می‌شود، بعد از آنکه استاد دانشگاه شد، حداکثر ۱۵ میلیون تومان دریافت می‌کند، اما یک پزشک متخصص ۳۰۰ میلیون تومان در ماه دریافت می‌کند و هیأت دولت باید تعرفه پزشکان متخصص را اصلاح کند و این مصوبات در هیأت تطبیق مصوبات هم آورده نشده است.

عضو سابق شورای عالی حقوق و دستمزد تأکید کرد: اعضای هیأت علمی در دولت هفتم با صد درصد افزایش حقوق مواجه شدند، به گونه‌ای که الان فاصله طوری شده است که اگر ۲ نفر دارای مدرک دکترا که یکی در وزارت علوم و دیگری در جای دیگر استخدام شده، حقوق وزارت علومی ۲٫۵ برابر فرد دیگر است و این تخلف در دولت هشتم صورت گرفت.

ثروتی ادامه داد: در دولت نهم حقوق قضات ۱۰۰ درصد افزایش یافت و در دولت دهم فوق‌العاده‌های شغلی را بی‌حساب و کتاب بالا بردند.

وی تأکید کرد: آقای صفدرحسینی مدیرعامل مستعفی صندوق توسعه ملی که ۵۷ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد، به خاطر مصوبه‌ای است که سال ۹۰ در دولت انجام شد و اختیار حقوق اعضای هیأت عامل صندوق توسعه ملی به خودشان واگذار شد و بر این اساس بود که آن فرد ۵۷ میلیون تومان دریافت می‌کرد و عده‌ای افراد بازنشسته و پیرمرد را در هیأت مدیره استخدام کرده بود. آن افراد مستمری بازنشستگی قبلی خود را لغو کردند و اکنون براساس حقوق جدید دوباره بازنشسته می‌شوند و پاداش بازنشستگی آنها به صورت تصاعدی بالا می‌رود.

ثروتی گفت: متأسفانه برخی از استانداران که قبلاً بازنشسته بوده‌اند، حقوق بازنشستگی خود را که یک میلیون تومان در ماه بود، لغو کرده و براساس حقوق کنونی وقتی بازنشست شوند، ماهی ۱۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند. متأسفانه برخی از وزرا و حتی معاونان وزیر و رؤسای بانک‌ها هم چنین تخلفاتی کرده‌اند.

* افزایش حقوق کارمندان ۱۲ درصد، نمایندگان ۲۵۰ درصد

نماینده سابق مجلس افزود: طرحی توسط نمایندگان فعلی تهیه شده است که حداقل حقوق نمایندگان از ۴ میلیون تومان در ماه به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند و این افزایش‌های بی‌رویه ظلم به طبقه محروم است زیرا ۲۵۰ درصد حقوق آنها اضافه می‌شود، اما حقوق کارمندان سطح پایین فقط ۱۲ درصد اضافه می‌شود.

ثروتی در مورد فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر غیر شرعی بودن دریافت‌های کلان از بیت‌المال به عنوان حقوق نجومی گفت:‌ این کار مصیبت است، در حال حاضر مستمری‌ بگیر کمیته امداد امام خمینی (ره) اگر خانوار یک نفره باشد ۳۰ هزار تومان، ۲ نفره ۴۵ هزار تومان، ۳ نفره ۵۰ هزار تومان، ۴ نفره ۶۰ هزار تومان و ۵ نفره ۶۵ هزار تومان در ماه مستمری می‌گیرد. در مورد معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی که ۷۰ درصد معلولیت دارند، نیز مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) عمل می‌شود و این در مقایسه با حقوق نجومی یک فاجعه است.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد افزود: من زمانی که عضو شورا بودم، به آقای نوبخت گفتم چرا جلسه نمی‌گذارید و در طول ۲ سال فقط یک جلسه برگزار شد. حتی شورای عالی اداری که رئیس جمهور مسئولیت آن را برعهده دارد، بیش از یک سال است که جلسه نداشته به همین خاطر اوضاع اداری رضایت‌بخش نیست.

وی گفت: شورای حقوق و دستمزد ۲ ماه قبل جلسه داشت و من در آن اعتراض کردم که اختلاف حقوق بین کارمندان سطح پایین و مدیران رده بالا افزایش یافته احتمال دارد کارمندان و بازنشسته‌ها اعتراض خیابانی کنند و این جلسات باید برگزار شود، اما آقای نوبخت گفت بحث حقوق و دستمزد مانند لانه زنبور است نمی‌توان به آن دست زد و این تفکر برخی مدیران است.

وی گفت: برخی مدیران رفاه طلب هستند و متأسفانه میانگین سنی آنها در مرحله بازنشستگی قرار دارد.

این نماینده مجلس در مورد شعار عدالت به عنوان یکی از محورهای اساسی انقلاب اسلامی گفت: حقوق نجومی و فاصله زیاد بین حداقل و حداکثر حقوق عدالت نیست و متأسفانه برخی از مدیران رده بالا به مردم دروغ می‌گویند و کسانی که خود باید در شورای حقوق و دستمزد پاسخگو باشند می‌گویند از حقوق نجومی خبر نداریم. یا وزیری که به عنوان رئیس مجمع بانک‌های دولتی است، ادعا می‌کند از حقوق نجومی مدیران بانک‌ها خبر ندارد، مگر می‌شود از حقوق زیرمجموعه خبردار نباشیم.

ثروتی در مورد برخی از وزرا که ثروت نجومی دارند، ادامه داد: برخی از این افراد درد محرومیت را نمی‌دانند، برخی نمی‌فهمند وقتی مددجوی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی می‌گوید ماهی ۵۰ هزار تومان دریافت می‌کند، یعنی چه. من به عنوان نماینده سابق مجلس از برخی مددجویان شنیده‌‌ام که بر اثر نداری مجبورند به فروش مواد مخدر و یا کارهای خلاف دیگر روی آورند.

وی با انتقاد از برخی وزرا که از افشای فیش حقوقی نجومی ناراحت شده بودند، افزود: در کجای دنیا حقوق پزشکان متخصص به یک باره ۳۰۰ برابر اضافه می‌شود.

ثروتی ادامه داد: ۲ سال قبل آقای توکلی فیش حقوقی یکی از معاونان وزارت بهداشت را به وزیر نشان داد که از بیمارستان امام حسین(ع) ۱۵۰ میلیون تومان حقوق می‌گرفت، وقتی چنین حقوقی به یک نفر پرداخت می‌شود، این کار غیر اخلاقی است و فشار بار این کار بر دوش مردم قرار می‌گیرد.

وی افزود: در حالی که ۸ میلیون نفر بیکار در کشور داریم برخی افراد به قاچاق، فساد و یا خودکشی روی آورده‌اند و باید افرادی که از بیت‌المال به ناحق حقوق کلان دریافت کرده‌اند، محاکمه شوند.

عضو سابق شورای حقوق و دستمزد گفت: هم‌اکنون رئیس جمهور آمریکا ۱۵ هزار دلار در ماه حقوق دریافت می‌کند که به پول ما ۴۵ میلیون تومان می‌شود، اما برخی از وزرا حقوق ۲۳۵ میلیونی دریافت می‌کنند.

وی افزود: متأسفانه در ادارات بریز و بپاش با پول بیت‌المال زیاد است، سمینارهای بی‌خودی و تجهیزات خارجی در ادارات فراوان وجود دارد.

ثروتی گفت: وقتی رئیس جمهور سوار بر ماشین شاسی بلند ژاپنی از یک کارخانه ایرانی بازدید می‌کند که سال قبل رهبر معظم انقلاب از همان کارخانه با پای پیاده بازدید کرده بود،آیا این خوی اشرافی‌‌گری نیست.

وی گفت: برخی از وزرا در خانه‌های مجلل در شمال شهر زندگی می‌کنند و فاصله خود با مردم را افزایش داده‌اند و این یک کار خطرناک است.

منبع: فارس

 

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *