انتقاد تند اولیانوف از تصمیمات آمریکا درقبال ایران و برجام

به گزارش سایت مجله ای خبری رویکرد ;

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: نتیجه اصلی سیاست فشار حداکثری آمریکا (درخصوص ایران) چه بوده است؟ کاهش اجباری تعهدات ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام).

وی در ادامه نوشت: آیا اکنون زمان آن نرسیده است که آمریکا در تصمیمات واقعا غیرسازنده خود که بر رژیم عدم اشاعه در سطح جهانی و امنیت منطقه‌ای تاثیر منفی گذاشته است، تجدید نظر کند؟

اولیانوف در توئیتی دیگر در پاسخ به یک کارشناس آمریکایی که گفته بود “تحریم های سازمان ملل علیه ایران باید بازگردانده شود” خاطر نشان کرد: تکرار یک داستان قدیمی که نتیجه‌ای هم نداشته است. سیاست فشار حداکثری وضعیت را برای تمام طرف ها، از جمله آمریکا سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند.

این دیپلمات روس افزود: برخی افراد به جای درس گرفتن، خواستار تقویت آن چیزی هستند که قبلاً ثابت شده که یک اشتباه استراتژیک بزرگ است.

بنابر این گزارش، در ادامه سیاست های خصمانه واشنگتن درقبال کشورمان مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در روزهای اخیر خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شده است که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در اواخر مهرماه منقضی خواهد شد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت که پمپئو قصد دارد با این ادعا که علی رغم خروج کشورش از برجام، واشنگتن هنوز عضو قطعنامه ۲۲۳۱ است، طرف های دیگر برجام را ملزم به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران کند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به گزارشات درباره  طرح جدید آمریکا، آن را نتیجه شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران دانست.

ظریف در توئیتر خود نوشت: دو سال پیش مایک پمپئو وزیر امور خارجه و رئیسش “توقف مشارکت آمریکا” در برجام را اعلام کردند به خیال آنکه “فشار حداکثری” آنها، ایران را به زانو درمی آورد.

وی افزود: باتوجه به شکست مفتضحانه این سیاست، او اکنون می‌خواهد شریک برجام باشد. رویاپردازی را تمام کنید: ملت ایران همیشه سرنوشتش را خود تعیین کرده است.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Author: رویکرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *