افزایش سود سهامداران بانک پارسیان بیشتر از پیش‌بینی‌‌ها!

کد خبر : ۳۷۴۱۰
تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: شرکت بانک پارسیان در گزارش حسابرسی نشده ی دوره ی ۱۲ ماهه ی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ اعلام کرد که به ازا هر سهم ۱۴۲ ریال سود شناسایی کرده اما پس از حسابرسی سود واقعی هر سهم سال مالی ۹۴ به ۱۱۲ ریال تغییر یافت. این در حالی است که شرکت در آخرین بودجه ی اعلامی سال مالی ۹۴ سود هر سهم کل سال را ۹۲ ریال پیش بینی کرده بود.

به گزارش بانک مردم، در سال مالی ۹۴ سود تسهیلات اعطایی واقعی بانک پارسیان نسبت به مبلغ بودجه شده فراتر رفت و به ۶۵،۸۲۹ میلیارد ریال رسید. اما شرکت که پیش بینی کرده بود تا پایان سال ۹۴ بیش از ۴،۹۲۴ میلیارد ریال سود از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها شناسایی کند موفق به تحقق این برآورد نشد و همانند سال مالی ۹۳ درآمدی از این محل شناسایی نکرد.

بدین ترتیب جمع درآمدهای مشاع بانک پارسیان به ۶۵،۸۲۹ میلیارد ریال رسید که نسبت به آخرین بودجه ی اعلامی کاهش داشت.

سهم سود سپرده گذاران بانک پارسیان در پایان دوره ی ۱۲ ماهه ی ۹۴ از مرز ۸۶،۴۴۹ میلیارد ریال فراتر رفت که نسبت به بودجه ی قبلی افزایش داشت. این مساله سهم بانک را از درآمدهای مشاع به منفی ۲۰،۶۱۹ میلیارد ریال رساند.

در پایان سال مالی ۹۴ بانک پارسیان درآمدهای غیرمشاع بیشتری را نسبت به مبلغ بودجه شده شناسایی کرد. تحقق سود تسهیلات اعطایی و رشد قابل توجه سایر درآمدها در افزایش این درآمدها نسبت به آخرین بودجه ی اعلام شده نقش بسزایی را ایفا کرد.

برآیند فعالیت یکساله ی بانک پارسیان طی سال مالی ۹۴ بیش از ۱۳،۰۶۸ میلیارد ریال درآمد برای این شرکت به همراه داشت که در قیاس با آخرین بودجه ی منتشر شده ۳۰ درصد رشد یافت.

در بخش هزینه ها مجموع هزینه های واقعی این بانک نسبت به بودجه ی اعلامی افزایش یافت و به ۱۰،۴۰۳ میلیارد ریال رسید.

بانک پارسیان در پایان دوره ی ۱۲ ماهه ی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ موفق به شناسایی ۲،۶۶۵ میلیارد ریال سود خالص شد که نسبت به پیش بینی های شرکت بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال رشد داشت و مبلغ ۱۱۲ ریال سود برای هر سهم وپارس به همراه داشت. اما با توجه به کاهش درآمدهای مشاع نسبت به مبلغ بودجه شده و رشد سهم سود سپرده گذاران و کاهش سهم بانک از درآمدهای مشاع، حاشیه زیان بانک پارسیان نسبت به بودجه ی اعلامی افزایش یافت و به منفی ۳۱ درصد رسید.

قسمت عمده ی افزایش سود خالص بانک در سال ۹۴ به علت افزایش سایر درآمدهای بانک به مبلغ ۹،۵۸۹ میلیارد ریال نسبت به آخرین بودجه ی اعلامی است.

استراتژی بانک پارسیان این است که سرمایه خود را از ۲۳،۷۶۰ میلیارد ریال به ۵۰،۰۰۰ میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور بهبود کفایت سرمایه و ظرفیت تسهیلات و تعهدات کلان افزایش دهد.

پارسیان

منبع: هفته نامه بورس

Twitter
Google+
Facebook

Author: رویکرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *